Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü
Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü

TARİHÇE

TARİHÇE

AFYON ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ TARİHÇESİ

 

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi, Afyonkarahisar İlinde, Vali, Belediye Başkanı ve Ticaret Odası Başkanlığı ile oluşturulmuş müteşebbis teşekkülün girişimleriyle, 27.03.1980 tarihinde kurulmuştur. 1984 yılından itibaren, 230 hektar alanda altyapı hizmetlerine ağırlık veren Organize Sanayi Bölgemizde, 1987 yılında ilk fabrikamız faaliyete başlamıştır.

 

Sanayi bilincinin Afyonkarahisar'da artan önemi neticesinde Organize Sanayi Bölgesinde, sanayi için tahsis edilen parseller kısa sürede doluluk oranını yakalamıştır. Yatırımcıya, yeni yatırım yerleri tahsis etmek amacıyla, 1 İlave Alan dediğimiz, Mevcut Organize Sanayi Bölgesi ile Akçin Köyü arasında kalan, organize Sanayi bölgesinin Güney Doğusunda 62 Hektarlık alan, 1997 senesinde Organize Sanayi Bölgesine dahil edilmiştir.

 

Bu alanda yer alacak yeni tesislerin küçük parsellere olan yoğun talep nedeniyle bu bölgede parsel büyüklüğü 5.000 m2 olarak düzenlenmiştir. İlimizin konumu itibariyle lojistikle ilgili artan önemi ve sanayi bilincinin sürekli gelişmesi neticesinde, 2004 yılında, Organize Sanayi Bölgesinin Kuzeyinde, Afyon Kocatepe Üniversitesinin Doğusunda, Erenler Köyünün Güney Doğusunda, 173.2 hektar olarak planlaması yapılan alan, bölgemiz sınırlarına dahil edilmiş ve yatırımcının hizmetine açılmıştır.