Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü
Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü
TÜRKİYE- ÇİN ARASINDAKİ TİCARETİ GELİŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞIYOR

TÜRKİYE- ÇİN ARASINDAKİ TİCARETİ GELİŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞIYOR

13/09/2022

Türkiye- Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Beşer, Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay ve Bölge Müdürü Ali Ulvi Akosmanoğlu'nu ziyaret ederek, Türkiye- Çin pazarını değerlendirdi. 
Türkiye- Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Beşer, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Yeşilay ve Bölge Müdürü Ali Ulvi Akosmanoğlu'nu ziyaret etti. Karşılıklı görüş alış verişinde bulunulan ziyarette konuşan Başkan Beşer, Türkiye- Çin İş Geliştirme ve Destekleme Derneği olarak Çin- Türkiye pazarıyla ilgili çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Beşer şöyle konuştu: "Afyonkarahisar sanayisiyle, tarihiyle, gıda ve turizmi gibi önemli ticaret alanlarında Asya pazarının en önemli şehirlerinden bir tanesidir. Son 15 yılda Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçilerinin 4'ü de Afyonkarahisar'ı ziyaret etti. Türkiye'den kiraz başta olmak üzere pek çok ürün Çin pazarına girdi. Türkiye- Çin ticaret hacminde en önemli ürünlerden bir tanesi mermer ve maden bunların yanında gıda ve kanatlı hayvan, süt ve süt ürünleri, kiraz, bakliyat, zeytinyağı ve daha pek çok ürün Çin marketlerde yerini alıyor. Derneğimiz artık Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki E-ticaret sitelerinde de sanal mağaza açarak üreticiden perakende olarak tüketiciye direkt olarak ihraç için çalışmalarını yapacak. Önümüzdeki dönemde inşallah Afyon'a hem Çin Halk Cumhuriyeti'nden yetkilileri hem de işadamlarıyla bir ziyaret gerçekleştireceğiz" dedi.


TÜRKİYE- ÇİN ARASINDAKİ TİCARETİ GELİŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞIYOR


OSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay da, Beşer'i çalışmalarından dolayı tebrik ederek şunları söyledi: "İhsan bey son yıllarda Ankara'da çalışmalarına devam ediyor. Çin Büyükelçiliği'yle uzun süredir iyi ilişkiler içerisindeydi. Başta Afyonkarahisar ve Türkiye sanayisine faydalı olma açısından Türkiye- Çin arasındaki ticareti geliştirmek için çalışıyor. Her gelişmeden bizleri bilgilendiriyor. Sanayicimize her konuda destek vermeye çalışıyor. Kendisine teşekkür ediyoruz." Konuşmaların ardından Başkan Beşer, Başkan Bekir Yeşilay'a plaket takdim etti.