Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü
Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü
KOSGEB yeşil sanayi projesi hakkında sanayicileri bilgilendirdi. KOSGEB yeşil sanayi projesi hakkında sanayicileri bilgilendirdi. KOSGEB yeşil sanayi projesi hakkında sanayicileri bilgilendirdi. KOSGEB yeşil sanayi projesi hakkında sanayicileri bilgilendirdi.

KOSGEB yeşil sanayi projesi hakkında sanayicileri bilgilendirdi.

21/12/2023


Afyonkarahisar KOSGEB İl Müdürü Ayşe Yeşim Çepni, Organize Sanayi Bölgesi ev sahipliğinde sanayicileri Yeşil Sanayi Destek programı hakkında bilgilendirdi. Müdür Çepni, Sanayi KOBİ’lerinin güneş enerjisi yatırımlarının destek üst limitinin 14 milyon TL, Sanayi Temiz ve Döngüsel ekonomi destek üst limitinin ise 4 milyon TL olduğunu söyledi. Afyonkarahisar KOSGEB İl Müdürü Ayşe Yeşim Çepni tarafından Organize Sanayi bölgesinde bulunan firma sahipleri bilgilendirildi. Katılımın yoğun olduğu toplantıda destek programının amacı, kapsamı, başvuru şartları ve süreci detaylı bir şekilde ele alındı. Müdür Çepni, yaptığı bilgilendirme konuşmasında; “Destek programı dünya bankası ile ülkemiz arasındaki firmalar için etkin bir yeşil dönüşüm desteklemek amacıyla Sanayi Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve KOSGEB tarafından toplan 450 milyon dolar bütçeyle 2023-2024 yılları arasında yürütülecek. KOSGEB olarak iki ana başlıkta çağrıya çıkıldı. GES ve sanayi tesisi içerisindeki bileşik GES projeleri desteklenecektir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artırılması ve sanayide temiz, güvenilir enerji dönüşümüne ilişkin faaliyetlerde enerjinin güvenli ve sürdürülebilir olması önceliklendirilecektir. Bize yapılacak olan başvuruların ilki küçük veya orta ölçekli KOBİ olması gerekiyor. Yani mikro 10 çalışana kadar ve 10 milyonun altında mali bilanço veya net satışı olmayan işletmeler başvuru yapamıyor. Projeye küçük ve orta işletmeler başvuru yapabiliyor. Diğer bir başlık ise işletmenin kredi yani findeks notunun çok riskli olmaması gerekiyor” dedi. Yeşil organize ile ilgili destek tarihleri hakkında bilgiler veren Çepni; “Başvuru süremiz oldukça uzun 8 Aralık 2023 ve 30 Kasım 2024 tarihleri arasında. Temiz ve Döngüsel Ekonomi için Sanayinin Mobilize Edilmesi proje bileşenin destek üst limiti 4 milyon TL olup, proje kapsamında personel giderleri, makine, teçhizat alım giderleri, yazılım giderleri ve hizmet alım giderleri proje bütçelerinin yüzde 70’i oranında destek kapsamına alınacak.” 


BAŞVURULAR KOSGEB’E
Sanayicileri bilgilendirme toplantısında başvuruların KOSGEB’ e yapılmasını söyleyen Çepni, KOSGEB desteklerine başvuruları; KOSGEB e-Hizmetler internet adresinde yer alan “Yeşil Sanayi Destek Programı” bölümünden yapılacağını veya 0 312 595 28 00 numaralı telefonla Afyonkarahisar KOSGEB İl Müdürlüğü’nden gerekli bilgiler alabileceklerini söyledi. 


BİLGİLENDİRME SUNUMU YAPILDI 
OSB Bölge Müdürü Ali Ulvi Akosmanoğlu da, bilgilendirme sunumunu gerçekleştirdi. Akosmanoğlu, destek programına dair önemli bilgileri paylaşırken, katılımcılara sorularını sorma fırsatı da tanıdı. Toplantıda, Yeşil Sanayi Destek Programı'nın işletmelerin sürdürülebilirlik ve çevre dostu uygulamalara geçişini teşvik etmeyi amaçladığı vurgulandı. Programın bölgesel ekonomiye ve işletmelere sağlayacağı katkılar da detaylı bir şekilde anlatıldı. Bölge Müdürü Akosmanoğlu, Çepni'ye toplantı için sağladığı destekten dolayı teşekkürlerini iletti.