Cuma, Nisan 16, 2021
Hata
  • JUser: :_load: 180 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.
Haberler

Haberler (344)

Select a news topic from the list below, then select a news article to read.

Huzur ve Güvenliğimizin teminatı Polis Teşkilatımızın 176.Kuruluş Yıldönümü ve Polis Haftası'nı kutluyor, şehit polislerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet, gazilerimize sağlıklı ve huzurlu ömürler diliyoruz.

Pazar, 04 Nisan 2021 10:26

Devletimizin Yanındayız

Yazan

Gece yarısı Muhtıralarını, karanlık manşetleri, hain kalkışmaları; sinesinde duyduğu vatan aşkı ile bertaraf eden Aziz Milletimizin; kanıyla, canıyla varıyla yokuyla Devletimizin yanında olduğuna inancımız tamdır.

Bu vesile ile, Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı olarak Devletimizin ve Milletimizin yanında olduğumuzu, Demokrasimize ve Cumhuriyetimize gölge düşüren muhtıravari açıklamaları reddettiğimizi hatırlatmaktan onur duyarız.

Cumartesi, 20 Mart 2021 08:44

Acı Kaybımız

Yazan

Organize Sanayi Bölgemiz Sanayicilerinden, OSB Müdürlüğünde görevli İnşaat Mühendisi Hilmi Karaağaçlıoğlu’nun Babası, Eski Yönetim Kurulu Üyemiz Erkan Karaağaçlıoğlu vefat etmiştir.

Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dileriz.

Pazar, 14 Mart 2021 14:28

14 Mart Tıp Bayramı

Yazan

Yaşadığımız pandemi sürecinde bile canlarını feda edip insanlığa sağlıklı bir yaşam sunmak için  geceli gündüzlü çalışan, haklarını asla ödeyemeceğimiz sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını kutlar, kendilerine esenlikler dileriz.

 

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi

Yönetim Kurulu Başkanlığı

Afyonkarahisar OSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay, Başkanvekili İrfan Mutluer ve Bölge Müdürü Ali Ulvi Akosmanoğlu, Afyonkarahisar OSB Bölge Müdürlüğü'nde, mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan kadın personellerimizin 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü tebrik ettiler. 

 

Perşembe, 04 Mart 2021 18:01

Şehitlerimize Allah'tan Rahmet Dileriz

Yazan

Bitlis'in Tatvan ilçesinde askeri helikopter kazasında onbir kahraman askerimizin şehit olduğunu üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.

Şehit olan kahraman askerlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine,Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır dileriz. 

Perşembe, 04 Mart 2021 08:47

Afyon OSB Sıfır Atık

Yazan

12.07.2019 Tarih ve 30829 Sayılı Sıfır Atık Yönetmeliği ve Sıfır Atık Yönetim Sistemi Uygulama Kılavuzu kapsamında atık getirme merkezi yapılmış ve 22/12/2020 tarihinde Temel Seviye Sıfır Atık Belgesi alınmıştır.

 

Pazar, 28 Şubat 2021 12:27

Yerli Üretim Hamlesi

Yazan

Katma değerli üretimin artırılması hedefine yönelik, orta-yüksek ve yüksek teknoloji düzeyine sahip "Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi" kapsamında, 7 odak sektörde yerli üretimin sağlanması veya üretim kapasitesinin artırılması için destek verilecek ürünlerin listesi yayımlandı.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Öncelikli Ürün Listesi Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'i Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

Buna göre, Türkiye'de katma değerli üretimin artırılması hedefine yönelik, 11. Kalkınma Planı'nda belirlenen orta-yüksek ve yüksek teknoloji seviyesindeki odak sektörlerdeki 51 milyar dolarlık cari açığın azaltılması ve bu alanlarda yerli üretimin sağlanması veya üretim kapasitesinin artırılması için öncelik verilecek ürünler belirlendi.

 

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi kapsamında, orta-yüksek ve yüksek teknoloji düzeyine sahip sektörler olan "kimya", "eczacılık", "tıbbi ve dişçilikle ilgili araç gereçler imalatı", "bilgisayar, elektronik ve optik", "elektrikli teçhizat", "makine", "ulaşım araçları" veya bu 7 alanda  sektörün gelişimi için kritik önemi olan diğer sektörlerden seçilen 919 ürün ve yenilikçi alan listesi Resmi Gazete'den ilan edildi.

 

Listeler, Bakanlıkça, dış ticaret verileri, küresel rekabet koşulları, yerel ve küresel talep eğilimi, yurt içi üretim yetkinliği ve kapasitesi, sektörel ve sektörler arası teknolojik gelişime katkı gibi kriterler dikkate alınarak belirlendi.

 

Ürünler, sektör özelindeki dinamikler de göz önünde bulundurularak, farklı seviyelerde ürün kodları, ürün nitelikleri veya kullanılan teknolojiler şeklinde tanımlanabilecek.

 

Ayrıca Bakanlık, program kapsamında başvuru yapacak firmalar açısından öngörülebilirliği artırmak amacıyla, bu yıl, "Mobilite", "Sağlık ve Kimya Ürünleri", "Dijital Dönüşüm" ve "Üretimde Yapısal Dönüşüm" başlıkları altında 4 çağrıya çıkacak.

 

Güncel liste:

http://www.hamle.gov.tr/Files/dokumanlar/%C3%96ncelikli%20%C3%9Cr%C3%BCn%20Listesi%20Tebli%C4%9Fi%2027.02.2021.pdf

 

Tablo bazlı liste:

http://www.hamle.gov.tr/Home/UrunListesi

 

2021 yılı çağrı planlaması için:

hamle.gov.tr/Home/CagriPlani

OSBÜK ve TSE arasında standardizasyon, eğitim, belgelendirme, muayene, gözetim, deney ve kalibrasyon alanlarında işbirliğini artırmayı hedefleyen protokol imzalandı. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin katılımlarıyla OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ve TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin tarafından imzaları atılan protokol kapsamında, “Enerji Yönetim Sistemi” ve “Kalite Yönetim Sistemi” gibi konularda da OSB’lere yönelik eğitim programları düzenlenecek.

Protokolün açılışında konuşan Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, Türkiye’de sanayi üretiminin yüzde 40’ını gerçekleştiren OSB’lerin ülkenin kalkınmasına önemli destek verdiğinin altını çizerek, TSE ile imzalanan protokolün bu sürece katkı sunacağını vurguladı.

Başkan Kütükcü’den maksimum enerji verimliliği vurgusu

Protokolün enerji verimliliğine odaklanacak çalışmaları da kapsadığını işaret eden Başkan Kütükcü şunları söyledi: “İmzalarını atacağımız protokolde önemsediğim en önemli başlıklardan bir tanesi de enerji verimliliği. Bugün Türkiye’de sanayiye faturalanan elektriğin yüzde 46’sını organize sanayi bölgelerimiz ödüyor. Dolayısıyla enerji konusunda maksimum verimliliği yakalamamız lazım. Bu noktada da, TSE’nin enerji verimliliği esasına dayanan TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi kritik öneme sahip. Elbette bazı OSB’lerimizin Enerji Yönetim Sistemi Belgeleri var. Enerji Yönetim Birimlerini de kurarak, bu konuda hakikaten çok önemli çalışmalar yürütüyorlar. Ancak 100 civarında OSB’mizin daha bu belgeyi alarak, bir enerji yönetim sistemi kurması, dolayısıyla enerjide verimliliğe odaklanan çalışmalar yapması gerektiğini biliyoruz. Ben bugün imzalayacağımız iş birliği protokolünün belki de en önemli somut çıktısının bu alanda yapılacak çalışmalar olacağına inanıyorum.”

İş birlikleri ülkenin büyümesine katkı sağlayacak

TSE ve OSBÜK’ün Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı iki önemli kuruluş olduğuna dikkati çeken Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise, bu iki kurumun iş birliğinin önemli olduğunu söyledi.

OSBÜK ve TSE arasındaki protokolle TSE’nin faaliyetleri kapsamında yer alan “Enerji Yönetim Sistemi” ve “Kalite Yönetim Sistemi” gibi konularda da eğitim programları oluşturulacağı bilgisini veren Büyükdede, “Ülkemizin büyümesinin, ilerlemesinin güçlü ve sürdürülebilir büyüme oranlarına ulaşmasının böyle iş birlikleriyle olacağına inanıyoruz” ifadesini kullandı.

Protokolün TSE ve OSBÜK’e hayırlı olmasını temennisinde bulunan Büyükdede, sözlerine şu şekilde devam etti: “TSE, Organize Sanayi Bölgeleri arasında uygulama birlikteliği ve iş birliği sağlayan, dayanışmayı temin eden, OSB’lerin sorunlarının çözümüne yönelik ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde girişimde bulunarak çalışmalar yapan OSBÜK ile iş birliğine gidiyor. TSE ve OSBÜK imzalayacakları protokolle, standardizasyon, eğitim, belgelendirme, muayene ve gözetim, deney ve kalibrasyon alanlarında iş birliklerini geliştirecekler. Ortak çalışma alanlarını belirleyerek, çalışma programları oluşturacaklar.”

Enerji masraflarında düşüş olacak

TSE ve OSBÜK iş birliği protokolü ile OSB’lere sunulan hizmetlerin daha etkin ve koordineli olarak gerçekleştirileceğini aktaran TSE Başkanı Adem Şahin de, “Bu protokol kapsamında ayrıca organize sanayi bölgelerimizin en büyük gider kalemlerinden olan enerji tüketiminin mümkün olduğu ölçüde optimum kullanımını uluslararası kabul görmüş TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi standardının şartlarını sağlayacak şekilde yönetmeleri ve Enstitümüz tarafından belgelendirilmelerini sağlayacağız” dedi. Enerji tüketiminin sistematik bir yaklaşımla yönetilmesinin masraflarda düşüş sağlayacağını dile getiren Şahin, iş birliği protokolünün TSE ve OSBÜK’e hayırlı olmasını diledi.

Kaynak: https://osbuk.org/osbuk-ve-tse-arasinda-isbirligi-protokolu-imzalandi/

Afyonkarahisar Valimiz Sayın Gökmen Çiçek başkanlığında OSB'nin genişlemesi çalışmalarıyla ilgili toplantı yapıldı. Toplantıda genişleme çalışmalarında gelinen aşama, kamulaştırma işlemlerinin hızlandırılması ve bölgeye yatırımcı kazandırılması noktasında yapılacak çalışmalar görüşüldü.

Valimiz Başkanlığında düzenlenen toplantıya, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, ATSO yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Belediye Başkan Yardımcısı Benol Kaplan, Beyyazı Belediye Başkanı Asım Altıntaş, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay, OSB Yönetim Kurulu Başkan vekili İrfan Mutluer, Bölge Müdürü Ali Ulvi Akosmanoğlu katıldı. 

Sayfa 1 / 25

Son Haberler

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü
Organize Sanayi Bölgesi Afyonkarahisar / TÜRKİYE
Tel: 0(272) 221 14 65-66      Fax: 0(272) 221 14 67
Copyright © 2011 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve Programlama