Cumartesi, Aralık 15, 2018
Haberler

Haberler (236)

Select a news topic from the list below, then select a news article to read.

Çarşamba, 12 Aralık 2018 14:04

İmar Barışı Başvuru Süresi Bitiyor

Yazan

İMAR BARIŞI KAPSAMINDA YAPI KAYIT BELGESİ VERİLMESİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR 20/09/2018 TARİH, 30541 SAYILI RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANAN TEBLİĞDE YENİDEN DÜZENLEMEYE GİDİLMİŞTİR. BU HUSUSTA İMAR BARIŞINDAN FAYDALANACAK SANAYİCİLERİMİZİN SON BAŞVURU TARİHİ  31/12/2018 TARİHİ  OLUP, GEREKLİ BİLGİLENDİRME İÇİN ORGANİZE SANAYİ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜMÜZDEN BİLGİ ALINMASI HUSUSUNU  RİCA EDERİZ.

AFYONKARAHİSAR

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI

     “BAŞKAN ÇOBAN HER DAİM YANIMIZDAYDI”

     Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetimi ve sanayicileri, mülkiyeti Çimsa’ya ait olan eski malzeme ocağının döküm sahası olarak OSB’ye kazandırılmasından dolayı Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’a desteklerinden dolayı teşekkür etti. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay, Başkan Çoban her daim yanımızdaydı” diye konuştu

      AK Parti İl Başkanlığı döneminde ve belediye başkanlığı boyunca Organize Sanayi Bölgesi’nin taleplerini geri çevirmeyen ve belediye imkanlarını sanayicilerin istekleri için seferber eden Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’a, Organize Sanayi Bölgesi yönetimi ve sanayicileri bir teşekkür yemeği verdi. Mülkiyeti Çimsa’ya ait olan eski malzeme ocağının döküm sahası olarak OSB’ye kazandırılmasında büyük destekleri olan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’a teşekkür eden OSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay, “Afyon çimento fabrikasının merkezden alınarak Halımoru Köyüne taşınmasından sonra Çimsa’nın malzeme aldığı ocağın bulunduğu alanın OSB mermer döküm sahası olarak kullanması konusunda sanayicilerimizle birlikte Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban’a konuyu ilettik. Başkan Çoban’da bizimle beraber Çimsa yöneticileriyle bir araya geldi. Yapılan sıkı pazarlıklar sonucunda, 1 milyon 600 TL’ye mal olacak olan arsayı Başkan Çoban’ın girişimleriyle beraber bu fiyat 900 bin TL’ye kadar düşürülmüştür ve böylece bu döküm sahası OSB’ye kazandırılmış oldu. Eğer fiyatta anlaşma sağlanamamış olsaydı, başkan çoban bu arsanın belediye tarafından satın alınarak OSB’ye kazandırılacaktı. Mermer döküm sahası OSB’deki sanayicilerin en az 10 yıllık sorunlarını çözmüş oldu. Belediye başkanımızın OSB’ye yapmış olduğu bu desteğinden dolayı yönetim kurulum ve sanayiciler adına teşekkür ediyorum” dedi.

      “BAŞKAN ÇOBAN SICAK ASFALT SORUNUMUZU ÇÖZDÜ”

     OSB’nin asfaltlanması konusunda Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın büyük desteklerini aldıklarını da söyleyen Bekir Yeşilay, “Bize gelen talepler doğrultusunda 5. cadde dediğimiz PMYO caddesi ve bölgemizi Gazlıgöl yoluna bağlaya 1 kilometrelik yolda sıcak asfalt çalışmaları yapılmıştır. 50 bin metrekarelik sıcak asfalt bölgemize dökülmüş oldu. Sıcak asfalt çalışmalarından dolayı da başkanımıza tekrar teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

     “AFYONKARAHİSARIMIZIN FEDAKAR İŞ ADAMLARINA İHTİYACI VAR”

     OSB yönetimine ve sanayicilerine kendi adına vermiş oldukları yemeğe teşekkür eden Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, “10 yıldan beri beraberiz. Her kesimiyle güzel günlerimiz oldu. Ben çok teşekkür ediyorum. Bizim ülkemizin, bizim şehrimizin, Afyonumuzun istihdam sağlayan, üretim yapan, ihracat yapan insanlara ihtiyacı var. Yani sizlere, fedakar işadamlarına ihtiyacımız var. Sizler, nasıl bir fabrikayı 2 fabrika yaparız, nasıl 50 kişiyi 60 kişiye çıkarırız, nasıl üretimimizi arttırırız bunu peşindesiniz. Bunu yaparken de istihdam sağlıyorsunuz, ihracat yapıyorsunuz, vergi veriyorsunuz ve bu şekilde bu şehir ve bu ülke ayakta kalıyor. Bu yüzden işadamlarına ne yapılsa azdır” dedi.

      “KAZANAN ÜLKEMİZ OLSUN, KAZANAN ŞEHRİMİZ”

     Belediye başkanlığı dönemi boyunca belediyenin imkanları doğrultusunda hem şehre hemde OSB’ye güzel şeyler yapmaya gayret ettiklerini belirten Başkan Çoban, “Arıtmasından yollarına kadar elimizden gelen desteği verdik. En sonunda da bu arazinin alınmasıyla ilgili Çimsa ile gerçekten güzel görüşmeler oldu. Uygun bedelle metrekare fiyatıyla ki bizce de çok uygun bir fiyattı. Bu arazi devri yapıldı. İnşallah OSB’mize, mermercilerimize ve diğer sanayicilerimize hayırlı olsun. İnşallah uzun süre sanayicimizin ihtiyacını görür. Bu şehirde hep beraberiz. Yine birlikte olacağız inşallah. Kazanan ülkemiz olsun, kazanan şehrimiz olsun inşallah” dedi.

OSB GİRİŞİ OLAN 2 BAĞLANTI YOLU ASFALTLANIYOR

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) önünden çevre yoluna bağlanan 1 buçuk kilometrelik yol ve Organize Sanayi Bölgesi’nden yine çevre yoluna bağlanan bir kilometrelik yolda sıcak asfaltlama çalışmaları sürüyor. 

Afyonkarahisar Belediye’si ekiplerince başlayan çalışmaya Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi tarafından da destekleniyor. Yapılan yol tamamlandığında 50 bin metrekare sıcak asfalt dökülmüş olacak. Geçtiğimiz hafta başlayan asfalt çalışmaları hava şartları uygun olursa Aralık ayının ilk haftasında tamamlanması bekleniyor.

Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Ali Ulvi Akosmanoğlu, 5 caddede bulunan Polis Meslek Yüksek Okulu ve o bölgede bulunan sanayicilerimizden gelen istek ve talepler doğrultusunda çalışmalara başladıklarını ifade etti. İlk önce yolda iyileştirilme ve alt yapı sağlamlaştırmasının yapıldığını belirten Bölge Müdürü Ali Ulvi Akosmanoğlu, şuanda da sıcak asfalt dökümünün devam ettiğini dile getirdi. 

“BELEDİYE BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Hava şartları uygun olursa Aralık ayının ilk haftasında çalışmaların tamamlanacağını ifade eden Akosmanoğlu; “Organize Sanayi Bölgemize 9 yıldır verdiği desteklerden dolayı Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ve ekibine sanayicilerimiz adına çok teşekkür ediyoruz. Bize gelen talepler doğrultusunda 5. cadde dediğimiz PMYO caddesi ve bölgemizi Gazlıgöl yoluna bağlayan 1 kilometrelik yolda sıcak asfalt çalışmaları başladı. Çalışmalar tamamlandığında 50 bin metrekarelik sıcak asfalt bölgemize dökülmüş olacak” dedi.

Cuma, 16 Kasım 2018 11:18

Elektrik Kesintisi İlanı

Yazan

     

     18 Kasım 2018 Pazar Günü TEİAŞ tarafından Afyon-2 Trafo Merkezi'nde yıllık bakım çalışmaları yapılacağından; Organize Sanayi Bölgemizde Sabah 07:30 ile Akşam 18:30 saatleri arasında elektrik kesintisi olacaktır.

     Bilgilerinize Rica Ederiz.

 

 

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi

Yönetim Kurulu Başkanlığı

Kuruluşumuzca, 18 Mayıs 2018 tarih ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun kapsamında 3194 sayılı İmar Kanunu’na Geçici 16. Maddenin eklendiği daha sonra da ilgili maddeye dayanılarak hazırlanan Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslara ilişkin tebliğin 6 Haziran 2018 tarih ve 30443 sayılı Resmi Gazetede yayımlandığı bildirilmiştir.

OSB’lerimizden gelen yoğun talep üzerine OSBÜK Yönetim Kurulumuz, ilgili düzenlemenin OSB katılımcılarımıza çok yüksek bir maliyet oluşturması ve tereddütlerin giderilmesine yönelik çeşitli girişimlerde bulunmuştur.

Bu minvalde, Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar 20 Eylül 2018 tarih ve 30541 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak tebliğde yeniden düzenlemeye gidilmiş olup, söz konusu düzenlemeye ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından hazırlanan örnekler ekte sunulmuştur.

Bu kapsamda, OSB’lerimizde İmar Barışı uygulamasının ekli örnekler doğrultusunda yapılmasına ilişkin katılımcılarımıza gerekli bilgilendirmelerin yapılması gerekmektedir.

Bilgilerinize sunulmuştur.⇒ ÖRNEKLER

Salı, 25 Eylül 2018 12:29

KOSGEB, Genel Destek Programı Yenilendi

Yazan

KOSGEB tarafından 2010 yılından bu tarafa uygulanmakta olan destek programlarından Genel Destek Programı; sürece dair yaşanan tecrübeler ve KOBİ’lerden gelen talepler dikkate alınarak KOSGEB İcra Komitesince alınan karar çerçevesinde 24 Eylül 2018 itibariyle yerini İşletme Geliştirme Destek Programı’na bıraktı.

İşletme Geliştirme Destek Programının amacı; Küçük ve orta ölçekli işletmelerin rekabet güçlerinin, kurumsallaşma-markalaşma düzeylerinin ve ekonomideki paylarının arttırılması, kapasitelerinin geliştirilmesi ve öncelikli ihtiyaçlarının karşılanmasıdır.

İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında;

 

İŞLETME GELİŞTİRME

DESTEK PROGRAMI

DESTEKLERİ

DESTEK ÜST LİMİTİ (TL)

DESTEK

ORANI

1

Yurt İçi Fuar Desteği

50.000

 

 

 

 

%60

 

2

Yurt Dışı İş Gezisi Desteği

20.000*

3

Nitelikli Eleman İstihdam Desteği

50.000**

4

Eğitim Desteği

20.000

5

Enerji Verimliliği Desteği

35.000

6

Tasarım Desteği

25.000

7

Sınai Mülkiyet Hakları Desteği

30.000***

8

Belgelendirme Desteği

30.000***

9

Test ve Analiz Desteği

30.000

 Konuları desteklenecektir.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için KOSGEB internet adresini  ziyaret edebilirsiniz.

 

Pazartesi, 27 Ağustos 2018 05:50

SANAYİCİLERE VE KOBİ’LERE BAYRAM MÜJDESİ

Yazan

BAKAN VARANK, 16 MADDELİK DESTEK VE ÖNLEM PAKETİNİ AÇIKLADI

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bayram öncesinde sanayici, KOBİ ve girişimciler için 16 maddelik destek ve önlem paketini açıkladı. Varank, “Yeni Ekonomi Modelimizdeki tasarruf ilkeleri çerçevesinde bütçemize ilave yük getirmeksizin, sanayicilerimizi ve girişimcilerimizi 16 maddelik yeni bir paketle destekliyoruz.” dedi.

 Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye’ye yönelik ekonomik saldırılar karşısında sanayiciler, KOBİ’ler ve teknoloji  girişimcilerinin üzerindeki yükü hafifletmek ve bu süreçten güçlenerek çıkmalarını sağlamak amacıyla harekete geçti. Bakan Varank başkanlığında hafta başından itibaren bakanlık bünyesinde yürütülen, “Destek ve Önlem Paketi” çalışmaları tamamlandı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da sunulan paket, parasal genişlemeye yol açmadan ve sıkı maliye politikalarına uyumlu şekilde hazırlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kurban Bayramı öncesinde 16 maddelik paketi kamuoyu ile paylaştı.

Bakan Varank, pakete ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu;

Ülkemize karşı yapılan ekonomik saldırılardan sanayicilerimizin ve teknoloji girişimcilerimizin olumsuz etkilenmemeleri için yerlileştirme adımlarımızı ve milli teknoloji hamlemizi hızlandırıyoruz. Sektörün taleplerini de dikkate alarak, yeni ekonomi modelimizdeki tasarruf ilkeleri çerçevesinde bütçemize ilave yük getirmeksizin, sanayicilerimizi ve girişimcilerimizi 16 maddelik yeni bir paketle destekliyoruz.

 

Ülkemize karşı yapılan ekonomik saldırılardan sanayicilerimizin ve teknoloji girişimcilerimizin olumsuz etkilenmemeleri için yerlileştirme adımlarımızı ve milli teknoloji hamlemizi hızlandırıyoruz. Sektörün taleplerini de dikkate alarak, yeni ekonomi modelimizdeki tasarruf ilkeleri çerçevesinde bütçemize ilave yük getirmeksizin, sanayicilerimizi ve girişimcilerimizi 16 maddelik yeni bir paketle destekliyoruz.

EYLEM

EYLEM AÇIKLAMASI

Yerlileştirme Programı

Sanayimizin ara malı ithalatını oluşturan 2 bin 739 ürün grubu; teknoloji seviyesi, ithalatımız
içindeki payı, uluslararası pazar ve rekabet potansiyeli ile ülkemizin üretim yetenekleri dikkate
alınarak Bakanlığımızca incelendi.
Bu inceleme doğrultusunda, minimum 30 Milyar dolarlık ithalata karşılık gelen öncelikli ürün
gruplarının yerlileştirilmesi çalışmalarını başlatıyoruz.

Yerli ürünlere fiyat avantajı

Orta ve yüksek teknoloji ürün grupları için kamu ihalelerinde yerli ürünlere %15 zorunlu fiyat
avantajı tebliğinin etkin şekilde uygulanması için takip mekanizması oluşturuyoruz.

Sanayi İşbirliği Projelerinin etkin bir
şekilde uygulanması

Kamu ihalelerinde yenilik, yerlileştirme ve teknoloji transferini sağlayacak, Sanayi İşbirliği
Projelerinin yaygın ve etkin bir şekilde uygulanması için destek ve takip mekanizması
oluşturacağız.

Haksız rekabetin önüne geçilmesi

İthal sanayi ürünlerinin can, mal, çevre güvenliği ve kalite açısından denetimi özenle
gerçekleştirecek, yerli üreticimizin haksız rekabete maruz kalmasını önleyeceğiz.

OSB'lerde bedelsiz arsa tahsisi

Organize Sanayi Bölgelerinde yatırım yapacaklar için bedelsiz arsa tahsisi uygulamasının
kapsamını genişletiyoruz.

Teşvik belgeli yatırımcılara arazi
tahsisi

Yatırım teşvik belgesi almış firmaların yatırım yeri bulma süreçlerini Çevre ve Şehircilik
Bakanlığımızla protokol imzalayarak hızlandırıyoruz.

Yerel potansiyelin harekete
geçirilmesi

Yerel potansiyeli harekete geçirmek ve refahın tüm yurda dengeli yayılmasını sağlamak
amacıyla, Kalkınma Ajansları üzerinden yaklaşık bin 500 projeye 500 milyon TL destek
sağlayacağız.

Teknoloji Geliştirme Bölgelerine yeni
destekler

Yıl sonuna kadar, Teknoloji Geliştirme Bölgelerine toplam 100 Milyon TL destek vereceğiz.
Tamamlanma aşamasına gelen teknoparklara öncelik vererek, faaliyete geçmelerini
hızlandıracağız.

Reel sektörün rekabet ve yenilikçilik
kabiliyetinin artırılması

Bakanlığımız tarafından AB fonları desteği ile yürütülmekte olan Rekabetçilik ve Yenilik
Sektör Operasyonel Programı kapsamında, yaratıcı sektörler ve girişimcilik alanlarında 60
milyon Avro'luk fonu yatırımcılarımızın hizmetine sunacağız.

Ar-Ge desteğine kur farkı
düzenlemesi

TÜBİTAK KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programında yer alan 500 bin TL proje bütçesi üst
sınırını 600 bin TL'ye çıkaracağız.
TÜBİTAK Teknogirişim Sermaye Desteği programında proje destek üst sınırlarını 200 bin
TL'ye çıkaracağız.
TÜBİTAK Sanayi Destekleri kapsamında kur farkı dolayısıyla oluşacak maliyet artışlarına
destek olacağız.

Ar-Ge'nin ticari ürüne dönüşmesi

Ar-Ge sonucunda çıkan ürünlerin üretim ve ihracatını desteklemek amacıyla 50 Milyon TL
üretim yatırım desteği sağlayacağız.

Temel bilimler mezunlarına istihdam
desteği

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge merkezlerinde istihdam edilen temel bilimler
mezunlarına aylık brüt asgari ücret tutarında destek vereceğiz. Bu amaçla, yıl sonuna kadar 15
Milyon TL'lik desteği firmalarımıza aktaracağız.

KOSGEB'in alacaklarının ertelenmesi
ve KOBİ'lere ihracat desteği

KOSGEB'in geri ödemeli destekler kapsamında KOBİ'lerden 2018 yılında tahsil etmesi gereken
alacaklarını 2019 yılına erteleyeceğiz.
KOBİ'lerin ihracat kapasitelerinin geliştirilmesi ve uluslararası pazara açılmalarının
kolaylaştırılması amacıyla işletme başına 300.000 TL'ye kadar destek vereceğiz.

Yatırım teşvik belgesi başvuru
ücretlerinin kaldırılması

Yatırımcının üzerindeki bürokratik yükü hafifletmek amacıyla yatırım teşvik belgesi başvuru
ücretini kaldırıyoruz.

TSE hizmet ücretlerinde %25 indirim
yapılması ve TSE alacaklarının
yeniden yapılandırılması

Sanayicimizin rekabet gücünü artırmak amacıyla, Türk Standardları Enstitüsü tarafından verilen
TSE, TSE K, Hizmet Yeri Yeterlilik (HYB), Helal Yönetim Sistemleri uygunluk belgeleri
belgelendirme ücretlerinde % 25 indirim yapıyoruz.
İhracatçımızın rekabet gücünü artırmak amacıyla, ihracat uygunluk değerlendirme ve
belgelendirme hizmet ücretlerinde de %25 indirim yapıyoruz.
Türk Standardları Enstitüsü'nün vadesi geçmiş ve icra takibi başlatılmış alacaklarını yeniden
yapılandıracağız.

Patent, marka, tasarım başvuru ve
tescil ücretlerinde %25 indirim
yapılması

Girişimci ve yatırımcımızın fikri ve sınai mülkiyet haklarının korunmasına katkı sağlamak
amacıyla; Türk Patent ve Marka Kurumu'nun patent, marka, tasarım başvuru ve tescil ücretlerini
%25 indiriyoruz.
Patent, marka ve tasarımla ilgili gecikme cezalarındaki kurum paylarını yeniden
yapılandıracağız.

 

Destek ve önlem paketi için tıklayınız

Çarşamba, 15 Ağustos 2018 06:09

SANAYİCİYE 1.2 MİLYAR TL’LİK DESTEK

Yazan

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayicilere yönelik 1.2 milyar TL’lik yeni destek programını devreye soktuklarını açıkladı. Hedeflerinin cari açığı azaltacak, katma değer yüksek ürün ve teknolojileri geliştiren sanayicileri desteklemek olduğunu vurgulayan Varank, “Yeni destek programının, cari açığın azaltılması başta olmak üzere yüksek katma değerli ürünlerin üretimine önemli katkı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

Reel sektörün araştırma, teknoloji geliştirme ile üniversite-sanayi işbirliği mekanizmalarını, teknoloji tabanlı girişimciliği ve erken aşama girişimlerini destekleyen TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı’nda  (TEYDEB) sistem değişikliğine gidildi. 10 ayrı destek programı sadeleştirildi ve “TEYDEB 2.0” adıyla yeni bir destek programı hazırlandı.

 

10 BİN PROJEYE 8.3 MİLYAR TL DESTEK

Sistem değişikliği ve yeni açılan çağrılar hakkında bilgi veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TEYDEB’in kuruluşundan 2017 yılına kadar 23 yılda yaklaşık 10 bin proje için toplam 8,3 milyar TL destek sağladığını ve bu desteklerle 15 milyar TL’lik Ar-Ge hacmi oluşturulduğunu açıkladı. Varank, teknoloji tabanlı girişimcilere yönelik Teknogirişim Desteği kapsamında ise yaklaşık 16 bin iş fikri başvurusu alındığını, 77 Milyon TL hibe destekle 958 girişimcinin firmalarını kurduğunu kaydetti.

 

‘YERLİ ÜRETİM’ İÇİN AR-GE DESTEĞİ

TEYDEB’in yıllar içinde destek programlarının sayısını artırdığını hatırlatan Bakan Varank, esnek ve yalın bir süreç sağlamak amacıyla mevzuatları ayrı ayrı tanımlı 10 farklı destek programının, iki başlık altında toplandığını bildirdi. Sanayi Destekleri (SADE) ve Arayüz Destekleri (AYDE) olarak sadeleştirilen bu yeni destek sistemine “TEYDEB 2.0” adı verildiğini açıklayan Bakan Varank, sanayicilere yönelik hazırlanan yeni destek programına ilişkin şu bilgileri verdi:

“1 Ağustos itibariyle açılan SADE kapsamında açılan çağrıya başvuracak projeler için 200 Milyon TL bütçe ayrıldı. Yılsonuna kadar sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda yeni çağrılar açacağız. Bu sene açılacak tüm TEYDEB çağrıları aracılığıyla hayata geçirilecek projelere üç yılda 1,2 Milyar TL kullandıracağız. TEYDEB 2.0 kapsamında cari açığı azaltacak veya katma değeri yüksek ürün, süreç ve teknoloji geliştirme projelerini destekleyeceğiz.

 

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan ürün ve teknolojilerin yerli olarak geliştirilmesine destek vereceğiz. Bu yeni destek programının, cari açığın azaltılması başta olmak üzere yüksek katma değerli ürünlerin üretimine önemli katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Buradan bütün sanayicilerimize, girişimcilerimize çağrıda bulunmak istiyorum. Yeni fikri olanlar ve yeni ürün geliştirmek isteyenlere her türlü desteği vermeye hazırız.”

Bakan Varank ayrıca kamu-üniversite-sanayi işbirliğini oluşturmaya ve özellikle teknoloji tabanlı girişimci ve KOBİ’lere iş geliştirme ve yenilik alanlarında mentörlük sağlamaya yönelik kolaylaştırıcı destekleri de hayata geçireceklerini açıkladı.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açıkladığı TEYDEB 2.0 için ilk çağrı duyurusu yapıldı. Bu çağrıya 31 Aralık 2018’e kadar başvuru yapılabilecek. Proje başvuruları ziyaretli hakemlik ile değerlendirilecek. 31 Aralık beklenmeden başvurular alındıkça değerlendirme süreci başlayacak.

 

Çağrılar için link:

https://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/292/teydeb-cagri-plani-20_07_2018.pdf

OSB heyetinden Özkaldı’ya ‘hayırlı olsun’ ziyareti

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay, geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakan Yardımcılığı görevine atanan Akif Özkaldı’ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

 

Afyonkarahisar’da ve ülke genelinde önemli projelerde imzası bulunan hemşehrimiz Akif Özkaldı geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakan Yardımcılığı görevine atanmıştı. Bakan Yardımcısı Özkaldı’yı OSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay, OSB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Mutluer, OSB Bölge Müdürü Ali Ulvi Akosmanoğlu ve Şehir Plancısı Fatma Gamze Kılıç ziyaret ederek yeni görevinde başarılar diledi. Karşılıklı fikir alış verişinin yapıldığı ziyarette Bakan Yardımcısı Özkaldı, OSB’lerin gelişmesine her zaman destek verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini söyledi. OSB Başkanı Yeşilay’da Özkaldı’ya yeni görevinde başarılar diledi. 

Çarşamba, 08 Ağustos 2018 14:21

OSB'de Sıfır Atık projesi anlatıldı

Yazan

Sanayicilere ‘Sıfır Atık Projesi’ anlatıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından himaye edilen “Sıfır Atık Projesi” Organize Sanayi Bölgesi’ndeki işletmecilere anlatıldı.  

Afyonkarahisar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetimi ortaklaşa ‘Sıfır Atık Projesi’yle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkan Vekili Sabri Demirkapu, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Vahit Okumuşer, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay, OSB Müdürü Ali Ulvi Akosmanoğlu ve sanayiciler katıldı.

“BÖLGEMİZDE GENİŞLETME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan toplantı OSB Müdürümüz Ali Ulvi Akosmanoğlu’nun açılış konuşmasıyla devam etti. OSB hakkında kısaca bilgi veren Bölge Müdürümüz Ali Ulvi Akosmanoğlu, bölgede ilk fabrikanın 1987 yılında hayata geçtiğini ifade ederek; “Bölgemizde 1984 yılında kuruldu. Bölgemizde ağırlıklı olarak 70 gıda sektörü, 40 et ve et ürünleri sektörü, 72 mermer ve mermer ürünleri sektörü, 10 plastik ve lastik sektörü, 25 makine sektörü, 17 ambalaj sektörü, 14 kimya sektörü, 6 çimento sektörü, 11 mobilya sektörü, 10 elektrik elektronik sektörü, 15 inşaat yapı malzemeleri, 20 adette banka ve küçük işletmeler bulunmaktadır. Bölgemizin yaklaşık aylık elektrik tüketimi 11 Milyon Kilowatt/saat civarında, doğalgaz 1 Milyon metreküp civarında su ise 20 bin metreküp civarındadır. Tüm yollarımızın asfaltlamaları, aydınlatmaları ve yağmur su kanalları tamamen bitmiş durumdadır. Ayrıca bölgemizde genişletme çalışmalarımızda devam ediyor” dedi.

“TÜKETİM SONUCU ÇIKAN KALINTILARI EKONOMİYE KAZANDIRMALIYIZ”

Bölge Müdürümüz Akosmanoğlu’nun ardından bir konuşma da Vali Mustafa Tutulmaz gerçekleştirdi.  Vali Tutulmaz, ‘Sıfır Atık Projesi’nin önemine değinerek, projenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde olduğunu dile getirdi. Tutulmaz şöyle devam etti; “‘Sıfır Atık Projesi’ şuanda hükümetimizin en önemli projelerinden biridir. Tüketim toplumuyuz. Tüketim toplumunda artık her şey ambalaj içerisinde tüketiciye sunuluyor. Dolayısıyla bu ambalajların ve belirli bir aşamadan sonra tüketimin dışında kalan miktarların yeniden ekonomiye kazandırılması gerekiyor. Bu aslında bilinç oluşturma projesidir. Öncelikle yatırımcılarımızın halkımızın 70’den 70’e herkesin tüketim sonucu ortaya çıkan kalıntılardan yeniden ekonomiye ne şekilde bunu kazandırabiliriz sorusunu kendinize sormanın bir yolu. Sayın Cumhurbaşkanımızın değerli eşleri Emine Erdoğan hanımefendi himayelerinde yürüyen bir projedir. Afyonkarahisar olarak önemli bir aşamaya geldik. Kamu kurum ve kuruluşlarımızı bu konuda bilgilendirdik. Şimdi peyderpey halkımızı her alanda bilgilendirme yönünde çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.     

“SIFIR ATIKLA İSRAF ÖNLENECEK”

Konuşmalarından ardından Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünde görevli Çevre Mühendisi Birol İnan, sunumlu bir şekilde ‘Sıfır Atık Projesi’ni anlattı. Sıfır atığın tanımını yaparak konuşmasını sürdüren İnan şöyle devam etti; “Türkiye, nüfus ve ekonomik olarak hızla gelişen ve büyüyen bir ülkedir. Ekonomik büyüme, nüfus artışı ve refah seviyesinin yükselmesi ile atık üretim miktarları da artmaktadır. Sıfır atık; israfın önlenmesini kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi ve minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.” 

Sayfa 1 / 17

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü
Organize Sanayi Bölgesi Afyonkarahisar / TÜRKİYE
Tel: 0(272) 221 14 65-66      Fax: 0(272) 221 14 67
Copyright © 2011 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve Programlama