Çarşamba, Temmuz 17, 2019
Hata
  • JUser: :_load: 180 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

ARŞİVDEKİ HABERLER

1. OSB Eğitim Zirvesi

toplu

1. Organize Sanayi Bölgeleri Eğitim Zirvesi 6-7 Ekim tarihlerinde İstanbul Pendik’te  gerçekleştirildi. Bölge Müdürümüz Ali Ulvi Akosmanoğlu tarafından temsil edildiğimiz toplantıya, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir ve ülkemizde faaliyet gösteren OSB yetkilileri katıldı.

mebdincer Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 1. Organize Sanayi Bölgeleri Eğitim Zirvesi'nde gerçekleştirilen ''Organize Sanayi Bölgelerinde Mesleki ve Teknik Eğitimin Güçlendirilmesi'' protokol töreninde yaptığı konuşmada, zirveye katılan sanayicilere, ''mesleki eğitimde aktif rol alırsanız birçok sorunu birlikte çözmüş olacağız'' dedi.


Mesleki eğitimin piyasanın ihtiyaçlarına uygunluğu meselesinin önemine işaret eden Dinçer, şunları söyledi:

''İnsanların piyasada yetişmiş ve piyasaya uygun olması fayda sağlayacaktır. OSB'lerdeki sektörlere uygun şekilde okulların açılması konusu çok önemli. Yönetimde artık MEB değil, organize sanayi bölgeleri veya kuruluşlar olacak. Okul yöneticilerinden öğretmenlere kadar kendi ihtiyaçlarına göre belirleme imkanına sahip olacaklar. Okul yapıldıktan Sonra OSB ile MEB arasındaki itilafları da çözmüş olacağız. Bu protokol, mesleki eğitimin giderek ilgili aktörlere devredilmeye başlanmasının ilk adımıdır.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın verdiği destek çok önemli, bu sorumluluklar karşılıklı anlayış sağlayacak. MEB olarak zihniyetimizi çok hızlı değiştiriyoruz. Diğer ilgili aktörler bu konuda kendi yaklaşımlarını değiştirmezlerse bizim zihniyetimizi değiştirmemiz bir anlam ifade etmeyecek. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın bu anlamda bize destek olması bizim için son derece önemli.''

sanayibakan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, meslek sahibi olmanın insanı aynı zamanda girişimci yaptığını ve kendilerinin de insanların girişimci olmasını istediklerini belirterek, ''Girişimci sayısı ne kadar çok olursa bir ülke için gelişim de o kadar hızlı olacaktır'' dedi. 
Bakan Ergün, 1. Organize Sanayi Bölgeleri Eğitim Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, mesleki eğitim ile sanayi işbirliğine önem verdiklerini söyledi.

 
Sanayi ile mesleki eğitim arasında doğrudan ilişki kurulmasının, sanayicinin elini taşın altına koymasının ve işin içine girmesinin okul yapmaktan ibaret bir işbirliği olmadığının altını çizen Ergün, şunları kaydetti:

OSB'ler 50 yıllık tecrübemiz olan bir konu. Bizim etrafımızda, hinterlandımızda olan birçok ülkenin de örnek aldığı bir uygulama. Bu uygulamanın içerisinde OSB'lerde şimdi meslek liselerinin ve mesleki eğitimin çok özel bir yeri olmaya başladı. Meslek liselerinin kurulması, işletilmesi, sanayinin ihtiyaçlarına uygun programların oluşturulması, ihtiyaç ortadan kalktığında programın gerekirse kaldırılması, yeni bir ihtiyaç olduğunda yeni bir programın müfredata eklenmesi mümkün olabilecek. Okulunu kendisi yapıp, kendisi yönetecek. Tabii ki her konuda olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığımızın gözetim ve denetimi altında bu işler yürüyecek. Yani genel eğitim sistemi çerçevesinde olacak. Ama çok büyük bir esneklik kazanmış oluyor.''
Uygulama yönetmeliği çıktığında meslek liselerinin, kamunun kendi okullarında öğrenci başına yapmış olduğu harcamanın 1,5 misli kadar nakit bir destek alma imkanına da sahip olacağını dile getiren Ergün, ''Bunları OSB'ler dışında özel sektör de yapma imkanına sahip olacak. Zaten Türkiye'nin neresinde yapılırsa yapılsın, eğitim alanındaki yatırımlar, şu anda 5. bölge teşviklerinden yararlanıyor. Bu, OSB içinde olursa 6. bölge teşvikinden yararlanıyor. Bu aynı zamanda bir meslek lisesi olursa üstüne bir de öğrenci başına devletin yaptığı harcamanın 1,5 katı kadar nakit bir destek... Bu artık bizim eğitim yatırımcısını, OSB'leri, sanayiciyi mesleki eğitim konusunda motive etmeli ve motive ettiğini memnuniyetle görüyoruz'' diye konuştu.

Türkiye'de sanayici sayısının artmasını ve bunların dünyaya açılmasını istediklerini ifade eden Ergün, ''OSB'lerin bugüne kadar Türkiye'nin sanayileşmesine çok büyük katkısı olduğu gibi, inşallah bugünden sonra da mesleki eğitime çok büyük katkıları olacak. OSB'ler mesleki eğitimde en güçlü işbirliği alanı, mesleki eğitimin en güçlü partneri olacak'' dedi.

osbukbaskan Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Yönetim Kurulu BaşkanıNurettin Özdebir, sektörün içinde olmadığı mesleki eğitimin başarıya ulaşamayacağını söyledi.

 

Nurettin Özdebir, 1. Organize Sanayi Bölgeleri Eğitim Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, ülkelerin gücü ve saygınlığının temel olarak insan kaynağı, bu kaynağın niteliği, teknolojiye hakimiyeti ve üretim gücü ile oluştuğunun altını çizdi.

Türkiye'nin 74 milyonluk genç ve dinamik nüfusuyla dünyadaki şanslı ülkelerden birisi olduğunu, ancak bunun iyi değerlendirilemediğini söyleyen Özdebir, özellikle 80'li yıllarda ve sonrasında imam hatip okulları bahane edilerek mesleki eğitimin önünün tıkandığını ve toplumdaki imajının düşürüldüğünü dile getirdi.

Özdebir, "Hangi gelişmiş ülkede arabasının lastiğini değiştirmekten aciz makine mühendisine, atan sigortaya müdahale edemeyen elektrik mühendisine, hele mühendis kelimesindeki 'hendise'yi bilmeyene mühendis unvanı verilir- Çalışmayı ve iş yerini ofislere indirgediğimizden çalışacak insan bulamıyoruz. İşletmelerimizde de bugün bunun acısını yaşıyoruz" diye konuştu.

Meslek liselerine eski itibarının iade edilmeye başlandığını ifade eden Özdebir, ancak katsayı farkını eşitlemenin yetmeyeceğini ve meslek liselilerin alanlarına uygun fakültelere avantajlı gidebilmeleri gerektiğini söyledi.

Meslek liseleri adına önemli bir gelişmenin de 'Torba Yasa'daki 5580 numaralı Özel Eğitim Kurumları Kanunu'nda yapılan düzenleme olduğunu belirten Özdebir, "Sektörün içinde olmadığı mesleki eğitim başarıya ulaşamaz. Günümüzde yaşanan teknoloji yarışını en iyi, acımasız rekabetle hayatta kalma mücadelesi veren işletmeler takip etmektedir. Bunun içindir ki bu kanunla OSB'lerde meslek liselerinin kurulmasının önü açılmıştır. Bununla da kalınmayarak OSB'lerin kendi açacakları okullara, ilgili alanın bakanlıkça olan maliyetinin 1,5 katına kadar katkı verilecektir" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin sanayi üretiminin sağlıklı bir biçimde büyümesinin önünde yapısal engeller bulunduğunu, bunları aşmak için de sanayide bir dönüşüm gerçekleştirmek gerektiğini dile getiren Özdebir, şunları kaydetti:

"Öncelikle ölçek ekonomilerinden yararlanmak için şirketlerimizi büyütmeli ve yüksek katma değerli ürünlere yönelmeliyiz. Bunun için Ar-Ge ve inovasyon üzerinde yoğunlaşarak rekabetçi ürünler üretmek zorundayız. Öncelikle işgücümüzün niteliğini yükseltmeliyiz. İşgücünün niteliğindeki artış, işgücü maliyetlerinde düşüş olarak işverene yarar sağlarken, reel ücretlerdeki artışla da çalışana yarar sağlamaktadır."

Özdebir, kısa sürede birçok OSB'de de bu okulların açılacağına inandığını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Bakan Dinçer, ''Organize Sanayi Bölgelerinde Mesleki ve Teknik Eğitimin Güçlendirilmesi'' protokolünü imzaladı.

protokolimza
protokol
alibeySon Haberler

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü
Organize Sanayi Bölgesi Afyonkarahisar / TÜRKİYE
Tel: 0(272) 221 14 65-66      Fax: 0(272) 221 14 67
Copyright © 2011 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve Programlama