Perşembe, Eylül 24, 2020
Hata
  • JUser: :_load: 180 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

YEREL POTANSİYEL DAHA DA GÜÇLENECEK

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kütahya’da ‘Zafer Kalkınma Ajansı Bölgesel Destek Programları Açılış ve İmza Töreni’ne katıldı. Bölgenin kalkınmasına katkıda bulunacak 10 farklı projenin imzalanacağını kaydeden Varank, 4 destek programının ilan edileceğini belirtti. Bakan Varank, yerel potansiyeli daha da güçlendirecek 46 milyon liralık kaynağın bölgeye kazandırılacağını açıkladı.

Törene, Bakan Varank’ın yanı sıra, Kütahya Valisi Ömer Toraman, Manisa Valisi Ahmet Deniz, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar TSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Afyon Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Çobanlar Belediye Başkanı Ali Altuntaş’ın katıldığı programa. Bölgemizi temsilen Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay, Bölge Müdürü Ali Ulvi Akosmanoğlu, İdari İşler Sorumlusu Fahri Erhan ARIK da katıldı.

Bakan Varank, buradaki konuşmasında, Bölgenin kalkınmasına katkıda bulunacak 10 farklı projenin imzasının atılacağını ve 4 destek programının ilan edileceğini belirterek, yerel potansiyeli daha da güçlendirecek 46 milyon liralık kaynağın bölgeye kazandırılacağını ifade etti. Varank, “Atacağımız adımlar sayesinde; mesleki eğitimden turizme, sektörel gelişmeden kırsal kalkınmaya, gençlerden kadınlara, yani neredeyse toplumun tüm katmanlarına dokunan politikalar hayata geçecek.” dedi.

SABİT YATIRIM TEŞVİKLERİ

Son 7 senede 6.5 buçuk milyar liranın üzerinde sabit yatırımı teşvik ederek, 13 bin vatandaşa yeni iş kapılarının aralandığına dikkati çeken Varank, “Kalkınma Ajansımız bugüne kadar 324 projenin hayata geçmesini sağladı. Üretim altyapılarını da ihmal etmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

2020 DESTEKLERİ

Bakan Varank, Zafer Kalkınma Ajansı’nın 2020 yılında vereceği destek programlarına değindi. Ajans destek bütçesinin 14 milyon liradan 33 milyon liraya çıkartıldığını kaydeden Varank, bu bütçenin; mesleki eğitimin teşvik edilmesi, turizm altyapısının geliştirilmesi, teknik ve fizibilite destekleri kapsamında kullanılacağını dile getirdi.

15 MİLYON LİRALIK KAYNAK

Mesleki eğitimin önemine işaret eden Varank, imalat ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren mesleki eğitim kurumlarının; fiziki ve teknik altyapılarını iyileştirmek, eğitmen kapasitelerini geliştirmek ve mesleki eğitim algısını olumlu hale getirmek için 15 milyon liralık kaynağın ayrıldığını ifade etti. Varank, proje başına 500 bin liraya kadar ve yüzde 90 oranında hibe verileceğini anlattı.

TURİZM ALTYAPISI

Bir diğer destek programının da turizm altyapısını geliştirmek için olacağını belirten Varank, “11. Kalkınma Planında 2023’e kadar turizm gelirlerini 65 milyar dolara, turist sayısını da 75 milyona çıkarma hedefimiz var. Kütahya, Afyonkarahisar, Manisa ve Uşak nasıl bir katkı verebilir diye düşündük. Termal sağlık turizmi, zanaat, halk sanatları ve gastronomi alanları öncelikli olmak üzere cazibe merkezleri oluşturmayı hedefliyoruz. Program bütçemiz 15 milyon lira. Proje başına bir buçuk milyon liraya kadar ve yüzde 75’e varan oranlarda hibe desteği vereceğiz.” şeklinde konuştu. Varank, bu dört farklı programın da çağrısını açtıklarını açıkladı.

 

 

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü
Organize Sanayi Bölgesi Afyonkarahisar / TÜRKİYE
Tel: 0(272) 221 14 65-66      Fax: 0(272) 221 14 67
Copyright © 2011 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve Programlama