Cumartesi, May 25, 2019
Hata
  • JUser: :_load: 180 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

Yatırımlara Dayalı Kalkınmanın Hızlandırılması Projesi

sanosb1

OSB’mizin de iştirakçi olduğu “Afyonkarahisar’ın Ulusal Alandaki Yatırım Potansiyelini Tanıtarak Yatırımlara Dayalı Kalkınmanın Hızlandırılması” projesi açılış toplantısı gerçekleştirildi.

    Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen tanıtım toplantısında; proje çerçevesinde OSB’lere il dışından gelen yatırımların artırılmasının hedeflendiği açıklandı. Sandıklı, Bolvadin, Dinar, Emirdağ, İscehisar ve Şuhut OSB müdürlerinin de katıldığı toplantıda; bu bölgelerdeki OSB’lerin yatırımcılar için sundukları fırsatlar ve avantajların proje kapsamında bir dizi faaliyet ile tanıtılacağı bildirildi. Bunun için İstanbul, İzmit, İzmir ve Kayseri’de yerinde et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, yaş sebze-meyve, tekstil, büro malzemeleri, tarım makineleri, mermer teknolojileri, yapı ve inşaat gibi sektörlerden firmaların davet edileceği 4 adet tanıtım toplantısı gerçekleştirileceği, proje devamında ilgili yatırımcı firmaların Afyonkarahisar’a davet edilerek ilçe OSB’lerin gezdirileceği açıklandı. Projenin detaylarıyla ilgili bilgi veren Sandıklı OSB Müdürü Sebahattin Demirsoy, projenin önceliğinin bölgenin ulusal alanda rekabet ve tanınırlığının artırılması, bölge OSB’ler ile etkin iş birliği alanının oluşturulmasını amaçladığını kaydetti.Bölge OSB’lerin ulusal yatırım sayısını kısa ve orta dönemde artırılmasını sağlamak istediklerini belirtti. Yatırımı doygunluğuna ulaşmış İstanbul, Kocaeli, İzmir ve Kayseri illerinden, Kayseri’nin Ege Bölgesine açılması İstanbul ve Kocaeli’nin Batı Anadolu’ya açılması, İzmir’in İç Anadolu bölgesine açılmasını sağlayacak olan Afyonkarahisar’ın konumu itibari ile karayolu, demiryolu ve hava yolu ulaşımı yönünden önem arz etmektedir” dedi.

     Demirsoy, projenin uygulanması sonunda sağlayacağı faydaları şu şekilde anlattı: “Öncelikle bölgenin ulusal alanda rekabet gücü ve tanınırlığını artırabilmek için belirtilen illerde yapılacak toplantıları sözlü ve görsel olarak anlatılacak sorular cevaplandırılacak ve materyaller sunulacaktır. Afyonkarahisar da yatırımcılar misafir edilecek İlçe OSB’leri tanıtılacaktır. Şu ana kadar OSB’lerde yapılan tahsisler genellikle yöresel yatırımcılara olduğu için reel kalkınmaya fazlaca etkisi olmamaktadır. İlçe OSB’lerin durumu Şu andaki mevcut OSB’lerin durumu hakkında bilgi veren Demirsoy şöyle devam etti; “Sandıklı Organize Sanayi Bölgesi karma organize sanayi bölgesidir. 45 adet parsel mevcut 20 tanesi tahsis edilmiştir 24 adet parsel tahsis edilmek üzere beklemektedir. Bolvadin organize sanayi sitesi karma organize sanayi sitesidir. Her biri 5 bin metrekare olan 27 tane arsa mevcuttur tamamının altyapısı tamamlanmıştır. Dinar Organize Sanayi karma organize sanayi bölgesidir. 2001 yılında kurulmuştur 17 tane parsel mevcuttur. Parsel büyüklükleri 10 - 40 bin metrekare arasında değişmektedir. Emirdağ Organize Sanayi karma organize sanayi bölgesidir. 75 adet parsel vardır 422 bin metrekare alanı kapsamaktadır. İscehisar Organize Sanayi Bölgesi ihtisas organize sanayi bölgesi olup mermer ve mermer ürünlerini işlemektedir. 56 parselin 26 tanesi tahsis edilmiş durumdadır. Şuhut Organize Sanayi Bölgesi karma organize sanayi bölgesi olup 158 sanayi parselinden müteşekkil olup 1.800 bin metrekare alanı kapsamaktadır”. İstanbul, İzmir Kocaeli ve Kayseri de yatırımcıların ham madde dağıtım ve yönetim maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı sıkıntı çektiklerini anlatan Demirsoy, “İstihdam pazarı pazar anlamında bölgemize ve yatırımlara faydalanılacak hale getirmiş olacağız. Tanıtım çalışmalarımız bölgemizi ve OSB’lerini tanıtmak için 1000 adet kitap bastırılacaktır. Bilgilendirme niteliğinde 5000 adet broşür, film ve projeksiyon gösterileri, tamamlanmak üzeredir. İl dışı toplantılarda şimdiye kadar Afyonkarahisar’da yatırım da bulunmuş başarılı yatırımcı öyküleri anlatılacaktır”.

    Demirsoy projeden beklentilerini ise şöyle sıraladı; “Bu dört ilde yatırımcılara ulaştıktan sonra en az 50 yatırımcıyı Afyon’a getirebilmek bu yatırımcılardan ikna ederek en az 10-12 tanesin yatırımı gerçekleştirme konusunda ikna etmeyi hedeflediklerini..” belirtti. Bunun yanı sıra proje kapsamında Afyon ili yatırımcı algı araştırmasının gerçekleştirileceği açıklanmıştır.

 

Son Haberler

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü
Organize Sanayi Bölgesi Afyonkarahisar / TÜRKİYE
Tel: 0(272) 221 14 65-66      Fax: 0(272) 221 14 67
Copyright © 2011 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve Programlama