Cumartesi, Ağustos 17, 2019
Hata
  • JUser: :_load: 180 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

TKDK Destekleri Anlatıldı

TKDK 2. Dönem 5. Başvuru Çağrı İlanı Hakkında Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

TKDK’nın Organize Sanayi Bölgesi’nde sanayicilere yönelik gerçekleştirdiği toplantıda konuşan TKDK İl Müdürü Zülgari Özdemir, 250 milyon Euro desteğin bir şans olduğunu ifade ederek aklında yatırım planları olanların kesinlikle yatırımlarını ertelememeleri gerektiğini söyledi.    

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) IPARD II Dönemi Beşinci Başvuru Çağrı ilanıyla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) sanayicilerine yönelik düzenlenen bilgilendirme toplantısına; TKDK İl Müdürü Zülgari Özdemir, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Mutluer, OSB Müdürü Ali Ulvi Akosmanoğlu ve çok sayıda sanayici katıldı. OSB toplantı salonunda yapılan bilgilendirme çağrı ilanında destek bütçesinin 250 milyon Euro olduğunu belirten başvuru kabul uzmanı Erol Çolak, bütçenin yüzde 75’nin Avrupa’dan geldiğini söyledi. Sunumlu bir şekilde açıklamalarına devam Çolak, “Tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlardır. Bu kapsamda 4 ayrı başlıkta desteklerimiz devam edecek. Öncelikle süt üretimini destekleyeceğiz. Süt Üretimi başlığında; Süt İneği, Süt Veren Manda, Süt Veren Koyun ve Süt Veren Keçi destek kapsamındadır. Kırmızı Et Üretiminde ise; Sığır, Manda, Koyun ve Keçi üretimine destek vereceğiz. Kanatlı Et Üretiminde; Broyler, Hindi ve Kaz Yetiştiriciliği desteklenecektir. Yumurta Üretiminde de Yumurta Tavukçuluğu desteklenecektir” dedi.

ET VE ET ÜRÜNLERİ TESİSLERİ DESTEKLENECEK

Çolak, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımların yer aldığını söyledi. Çolak, “Bu kapsamda, Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması Başlığında; Süt Mandıraları, Süt Toplama Merkezi, Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ve Süt Toplama Merkezleri desteklenecektir. Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi başlığında kesimhane, kombine et ve et işleme merkezleri işlenecektir. Kanatlı Et ve Et Ürünleri İşlenmesi ve Pazarlanması kapsamında kanatlı etin işlenmesi desteklenecektir. Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması desteklenecektir. Ayrıca Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması desteklenecektir” şeklinde konuştu.  

1 MİLYAR 510 MİLYON BİR HİBE DAĞITACAĞIZ

Toplantı sonunda konuşan TKDK İl Müdürü Zülgari Özdemir, destek miktarının yüksek olmasını şans olarak değerlendirdi. Özdemir şöyle konuştu; “Tarım ve kırsal destekleme Kurumu Olarak biz 2011 yılında beri çağrıya çıkıyoruz. Bu çağrıda ilk defa bu kadar yüksek bütçeyle çıktık. Bu bizim için bir şans. Biliyorsunuz şuanda ülkemizdeki ortam ne olursa olsun yaklaşık 1 Milyar 510 Milyon bir hibe dağıtacağız. Bizim bu anlattıklarımız hayali değil gerçek. Bakınız ete kemiğe bürünmüş işletmeler yapılıyor. Bizim OSB’deki amacımız bütün kesimhanelerin ve süt işleme tesislerinin, soğuk hava depolarının ve diğer işletmelerin çatısına yenilebilir enerji sistemi kurmak. Kendi öz tüketim enerjilerini karşılasınlar. Daha sonra arıtma tesisleri atık yönetimini biz karşılayalım. İşletmelerinin hem atıklarını hem de enerji harcamalarını sağlamak amacıyla burada toplantı yaptık.” 

YERİNİZ VARSA İHMAL ETMEYİN

 

Yatırım planı olanların ihmal etmeden projelerini gerçekleştirmelerini isteyen Özdemir; “Bir daha bu kadar bütçeyle çağrı çıkacağından emin değilim. Süreç olarak zaman var. Yatırım kararınız varsa eğer ertelemeyin. Eşinizden dostunuzdan akrabalarınızdan yatırım yapacak varsa direkt bize yönlendirin. Çünkü bu bütçeyle gelecek projelerin hemen hemen hepsini karşılayabiliriz. Onun için bazı zamanlar çok proje geliyor bütçe yetmiyor. O yüzden biz bekletmek durumda kalıyoruz. Şuan bütçemiz yüksek bir hata olmaz ise tüm projeleri destekler ilimize yatırım kazandırmış oluruz.” Toplantı soru cevap şeklinde devam etti.

Son Haberler

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü
Organize Sanayi Bölgesi Afyonkarahisar / TÜRKİYE
Tel: 0(272) 221 14 65-66      Fax: 0(272) 221 14 67
Copyright © 2011 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve Programlama