Perşembe, Haziran 17, 2021
Hata
  • JUser: :_load: 180 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

SGK İl Müdürü, Bölgemizi Ziyaret Etti

SGK İl Müdürü Fidan’dan OSB’ye ziyaret 

Afyonkarahisar Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Samet Fidan, Afyonkarahisar Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Sosyal Güvenlik Merkez Müdür Vekili Özcan Bilgici ile Özel Kalem Müdürü Mehmet Ali Genç, Organize Sanayi Bölge Müdürü Ali Ulvi Akosmanoğlu’nu makamında ziyaret etti.

Gerçekleştirilen ziyarette SGK İl Müdürü Samet Fidan, kayıt dışı istihdamla ilgili, Bölge Müdürü Ali Ulvi Akosmanoğlu’na bilgiler verdi. Kayıt dışı istihdamla ilgili bilgilendirme yapan SGK İl Müdürü Fidan, denetimler kapsamında işverenlerin mağduriyet yaşamaması, cezalara maruz kalmaması için çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Fidan, “İşverenlerimizin dikkat etmesi gereken hususların başında, İşyerlerinde en geç işçi çalıştırmaya başladığı gün işyeri bildirgesi ile, çalıştırdığı işçiyi en geç çalıştırmaya başladığı tarihten bir gün önce sigortalı işe giriş bildirgesi ile, çalıştırdığı sigortalının işten ayrılması halinde ise en geç 10 gün içinde sigortalı işten ayrılış bildirgesi ile, ay içinde çalıştırdığı sigortalıların prime esas kazançlarını (brüt ücretlerini), çalıştıkları gün sayılarını ve mesleklerini de içeren bilgilerini izleyen ayın 23’üne kadar aylık prim ve hizmet belgesi ile SGK’ya bildirmeleri gerekmektedir. SGK’ya bildirilen işçilere ait sosyal güvenlik primlerini ise takip eden ayın sonuna kadar ödemeleri gerekmektedir. Prim ödemelerini kurumun anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla veya kredi kartı ile işverenlerimiz yapabilir.” dedi.

17 FARKLI SİGORTA PRİMİ TEŞVİKİ UYGULANMAKTA 

İl Müdürü Fidan, konuşmasına şöyle devam etti; Ülkemizde işverenlerin üzerindeki mali yükleri azaltarak kayıtlı istihdamı artırmak amacıyla 17 farklı sigorta primi teşviki uygulanmaktadır. Bu teşvikler neticesinde, sosyal güvenlik primlerinin önemli bir kısmı devlet tarafından karşılanabilmektedir. İşçinin iş kazası geçirmesi halinde derhal kolluk kuvvetlerine ve kazadan sonraki 3 işgünü içinde SGK' ya bildirmeleri gerekmektedir. Bu bildirimin yapılmaması durumunda işyerinin tehlike sınıfına göre işveren yaklaşık 12 bin TL'ye kadar idari para cezasıyla karışılaşabilir. Ayrıca sigortalıya Kurumun yapmış olduğu masrafların (sağlık yardımları ve sigortalıya veya yakınlarına yapılan ödemeler) işveren tarafına rücu edilmesi söz konusu olabilir. Çalıştırdığı kişi yabancı uyruklu ise önceden çalışma izni almaları gerekmektedir Çalışma izni olmadan yabancı işçi çalıştırılması durumunda 8 bin 650 TL'ye kadar idari para cezası uygulanır. Çalışanların SGK' ya hiç bildirilmemesi veya çalışma sürelerinin ya da ücretlerinin eksik bildirilmesi, halinde ortaya çıkan kayıt dışı istihdam ile yüksek idari para cezaları ile işverenlerimiz karşılaşabilir. İş kazası durumunda adli ve ağır idari sorumluluklar doğar. Teşvik, hibe ve kredilerden yararlanamazsınız.”

SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRMAK, RİSKLİDİR 

İl Müdürü Samet Fidan son olarak sigortasız işçi çalıştırmanın riskli olduğuna dikkat çekerek, “Bir işçiyi 6 ay boyunca sigortasız çalıştırmanın maliyeti işverenin ödeyeceği primin yaklaşık 10 katıdır. Ayrıca sigortasız işçinin kaza geçirip çalışamaz duruma gelmesi ya da hayatını kaybetmesi halinde sigortalıya ve yakınlarına yapılacak tüm giderler işverenden talep edilir. Sigortasız işçi çalıştırmaz, primleri düzenli öderse ve gerekli belgeleri SGK' ya yasal süresi içinde verirse işveren olarak sigorta prim teşviklerinden yararlanarak çok büyük maliyet avantajı sağlanabilmektedir”

Son Haberler

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü
Organize Sanayi Bölgesi Afyonkarahisar / TÜRKİYE
Tel: 0(272) 221 14 65-66      Fax: 0(272) 221 14 67
Copyright © 2011 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve Programlama