Salı, May 21, 2019
Hata
  • JUser: :_load: 180 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

OSB Yönetim Kurulumuzun KOSGEB, İş-Kur ve Milli Eğitim Müdürlüğü Ziyaretleri

ziyaretlogo

   Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Yönetim Kurulu Başkanımız Bekir Yeşilay ve Başkan Yardımcısı Erkan Karaağaçlıoğlu beraberinde OSB Müdürü Ali Ulvi Akosmanoğlu, Yönetim Kurulu üyeleri İrfan Mutluer, Mehmet Emin Özbayat ve Denetim Kurulu üyemiz İsmail Palalı ile birlikte KOSGEP, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile birlikte Milli Eğitim Müdürlüğünü ziyaret etti. Bekir Yeşilay başkanlığındaki heyet ilk ziyaretini Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İl Temsilciliğine gerçekleştirdi. Ziyarette il temsilciliği görevine yeni başlayan Mahmut Güngör’e hayırlı olsun dileklerini ileten Bekir Yeşilay, iki kurum arasında ki çalışmaların ortaklaştırılması ve istişare içerisinde çalışılması için iş birliğine her zaman hazır olduklarını kaydetti. KOSGEP İl Müdürü Mahmut Güngör ise yeniden yapılandırma sürecine giren kurumun çalışmaları hakkında bilgiler verdi.        
kosgebmd


 


"Hep beraber birşey yaparsak Afyon kazanır" 

   

is_162619253

OSB heyeti ardından Çalışma ve İş Kur İl Müdürlüğünü ziyaret etti. İŞ-Kur İl Müdürü Erdem Ünlüyalvaç ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, projeler hakkında heyete bilgiler verdi. Müdürlük olarak işsizliğin azaltılması adına kentimizde önemli projeleri hayata geçireceklerini kaydeden Ünlüyalvaç, toplum yararına çalışma programını başlattıklarını ve projenin 45 belediye ile birlikte yürütüleceğini söyleyerek, “Projede 310 kişi istihdam edilecek” dedi. Kurum olarak en büyük hedeflerinden birisinin meslek edindirme kurslarını daha fazla canlandırmak olduğunu kaydederek, “OSB’de nitelikli işçi yok diyen sanayicilerimiz ile birlikte kurslar yapmayı planlıyoruz. Merkezden 15 meslek danışmanı istedik onlarda kısa süre sonra görevlerine başlayacaklar, danışmanlarımızla bütün işverenlerimizi dolaşacağız ve iş gücü piyasasında ki eksiklikleri daha fazla belirleyerek, işsizliğin sorunlarını araştıracağız. Hep beraber bir şey yaparsak Afyon kazanır. Biz işverenlere daha yakın olacağız. Çünkü istihdamı onlar gerçekleştirecek. Eğitim çalışmaları ve diğer projeler için maddi manevi gereken neyse hepsini fazlasıyla yapacağız” dedi.   
 

“Kurumun eğitim imkanlarından yararlanmak istiyoruz”

  Ziyaret konuşan OSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay ise yönetim olarak işsizliğin azaltılarak istihdamın genişletilmesi adına önümüzde ki dönemlerde sanayiciler ile belli gruplar halinde bir araya gelerek, sorunlar ve çözüm yolları konusunda fikir alışverişinde bulunacaklarını söyledi. İstihdamın arttırılması adına İş Kur’un Türkiye genelinde olduğu gibi Afyonkarahisar’da da sanayicilerin en fazla yararlandığı önemli kurumlardan birisi olduğunu söyleyen Yeşilay; “İstihdam adına eğitim konusunda eksiklikleri kapatmak için İş Kur ile diyalog halinde çalışmamız gerektiğini çok iyi biliyoruz. Sanayici olarak özelliklede kurumun eğitim imkânlarından yararlanmak istiyoruz. Devletimizde zaten sanayici, işadamlarına iyi ve önemli destekler veriyor. Bu desteğin yanında İş Kur’dan da kalifiye eleman noktasında daha fazla yararlanılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.     

 

 

“Kız çocuklarının okullulaşması için çalışılıyor”

milliegitim İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın’ıda ziyaret eden Bekir Yeşilay Başkanlığında ki heyet Yalçın’a yeni görevinde başarılar dileyerek, ilimizdeki eğitimin durumu hakkında bilgiler aldılar. Metin Yalçın ziyarette gündemde ki yerini sürekli koruyan, kesintisiz eğitimin 4+4+4 şeklinde uygulanmasını öngören sistemle ilgili önemli açıklamalarda bulunarak, “Bakanlığımız kız çocuklarının okumasını yeni eğitim sistemi için sert eleştiriler yöneltenlerden daha fazla istiyor. O sebepten dolayı kız çocuklarının okullaşması yönünde projeler üretiliyor” dedi. Bazı kesimin eğitim sisteminde değişikliği öngören bu uygulamaya farklı boyutlarda yaklaştığınıve bununda ülkemize zarar verdiğini kaydeden Yalçın, “Türkiye’nin gerçekleri neyi gerektiriyorsa, ona göre sağlıklı bir şekilde yapılması gerekiyor” dedi.   

        

“İnsanları nitelikli hale getirmeliyiz”

 

    Özellikle belli bir yaştan sonra insanların meslek kazanması çok zor olduğunu sözlerine ekleyen Metin Yalçın, “ Meslek kazanımı için belli bir zihin ve el yatkınlığının olması lazım. Onunda belli bir çağı var. Tabii ki zorunlu eğitim şart ve eğitim seviyesinin sürekli yükselmesi gerekiyor. Ancak sanayi ve iş hayatı içinde belli bir esneklik gerekiyor. Ama eğitimde ki bu değişiklik farklı yollara çekiliyor ve ülkemize zarar veriliyor. STK’ların yani sizlerin bu konuda desteğinize ihtiyacımız var. Bir taraftan işsizlik var diyoruz. Öbür taraftan sanayicinin nitelikli eleman bulamaması gibi bir çarpıklık olamaz. Madem işsizlik var, insanları nitelikli hale getirmeliyiz” dedi.        


 

“Bazı mesleklerin temelden öğrenilmesi gerekiyor” 

    OSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay ise sanayiciler olarak eğitimde ki bu değişikliği olumlu değerlendirdiklerini ve konunun fazla uç noktalara götürüldüğünü kaydetti. Bekir Yeşilay, “4+4+4 sanayiciler tarafından iyi değerlendirilip ve tavrını bu yönde belirtmesi gerekiyor. Bu iş istismar edilmeden iyi değerlendirilmeli. En basitinden küçük sanayi sitesi esnafı çalıştırmak için eleman bulmadı çok zorlanıyorlar çünkü, bazı mesleklerin temelden öğrenilmesi lazım. Türkiye’nin bazı gerçeklerini de göz önüne almak lazım. Bence bakanlık bu konuyu hakim ve herkesten fazla incelemiş, gerekli olduğunu düşünmüştür. Sivil toplum örgütlerinin bu konuda oldukça dikkatli olması lazım, STK’lar bu konuyu iyi değerlendirmeli, çünkü bu fırsatı kaçırmamak lazım” diye konuştu. 

Son Haberler

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü
Organize Sanayi Bölgesi Afyonkarahisar / TÜRKİYE
Tel: 0(272) 221 14 65-66      Fax: 0(272) 221 14 67
Copyright © 2011 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve Programlama