Pazartesi, Mart 25, 2019
Hata
  • JUser: :_load: 180 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

OSB Özel Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji Kariyer Günleri

 

OSB Özel Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji tarafından ilk kez düzenlenen Kariyer Günleri etkinliğinin konuğu olan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban; “Ekonomik kaygılar içerisinde olmadan hedefe kilitlenirseniz başaramayacağınız hiçbir şey yok”” dedi.

 

 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında hizmet vermeye başlayan OSB Özel Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji, öğrencilerinin vizyonunu genişletmek amacıyla Kariyer Günleri etkinliği düzenledi. İlk kez düzenlenen Kariyer Günleri etkinliğinde Belediye Başkanı Burhanettin Çoban öğrenciler ile bir araya gelerek merak edilen konularda öğrencilerin yönelttiği soruları yanıtladı.

Kariyer Günleri’nin ilk konuğu Başkan Çoban oldu

 Organize Sanayi Bölgesi toplantı salonunda düzenlenen Kariyer Günleri etkinliğinin açılış konuşmasını OSB Özel Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji Okul Müdürü İbrahim Çakal gerçekleştirdi. Çakal; “Öğrencilerimizin başarıya giden yolda tecrübe kazanmaları bakımından okulumuzun ilkelerinden olan Kariyer Günleri etkinliğimizin ilki Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban’a nasip oldu. Bizleri kırmayarak etkinliğimize katıldıkları için teşekkür ediyoruz. Ülkemizin ve ilimizin önde gelen problemlerinden birisi olan endüstrinin ve sanayi sektörünün her kademede niteliki teknik birey ihtiyacı devlet yönetimince tespit edilerek Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında bir protokol imzalanmıştı. Protokol çerçevesinde kurulan OSB Özel Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji, bu yıl sadece 9. Sınıflarda başlamış yüzde 35 kız, yüzde 65 erkek olmak üzere 240 öğrenciye 11 sınıfta 36 personel ile eğitim vermektedir” dedi.

“Hedefimiz donanımlı ve üreten bireyler yetiştirmek”

 OSB Özel Rahmiye Sare Palalı Teknik Koloji’nin hedeflerine de değinen Okul Müdürü İbrahim Çakal; “Öğrencilerimizi milli, manevi, insani ve evrensel değerleri benimsemiş, mesleki ahlak değerlerini yaşayan, özgüveni yüksek, güçlü bir kişiliğe ve karaktere, hür, bilimsel düşünme gücüne sahip, topluma karşı sorumluluk duyan, yapıcı ve üretken bireyler olarak yetiştirmek en büyük idealimiz. Bu doğrultuda bilgi donanımının yanı sıra sosyal ve kültürel çalışmalarla da öğrencilerimizin kazanımlarını artırmaya gayret ediyoruz. Gelecek yıla ilişkin planlamamız doğrultusunda çalışmalarımız da devam ediyor. Halen içinde bulunduğumuz eğitim kurumumuzun önümüzdeki yıl ihtiyaçlarımıza cevap vermesi mümkün olmadığından OSB’de yaklaşık 10 bin metrekare’lik yeni bir eğitim alanı üzerinde 36 derslik, 3 adet alan atölyesi ve spor salonu ile önümüzdeki eğitim öğretim yılında farklı bir mekanda modern eğitim öğretim kurumu olarak hizmetlerimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

 “Türkiye 20-30 yıl içinde dünya ekonomisine yön verecek”

 Kariyer Günleri etkinliğinin konuğu olan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise Türkiye’nin son 10 yılda ulaştırma, ekonomi, eğitim, sağlık konuları başta olmak üzere birçok alanda değişim ve gelişim gösterdiğine dikkat çekti. Geçmişte hep sıkıntılarla, krizlerle, buhranlarla, yoklukla anılan Türkiye’nin son 10 yılda değişim ve gelişim sağladığını belirten Başkan Çoban; “bugün ülkemiz bırakın bozuk yollarda yürümeyi, denizin altından geçen tünelleri konuşuyor, raylı sistemleri, otoyolları, karayollarını konuşuyor. Türk mühendislerimiz, mimarlarımız dünyada çok büyük başarılara imza atıyorlar. Doktorlarımız bir çok ülkede yapılamayan sağlık operasyonlarını büyük bir rahatlıkla yapıyorlar. Eskiden öğrencilerimiz eğitim için başka ülkelere giderken,şimdi ise başka ülkelerden ülkemize yabancı öğrenciler eğitim almaya geliyor. Değişen ve gelişen Türkiye bu süreçte de büyümeye devam ediyor. 20-30 yıl içerisinde Türkiye, dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülkelerinden biri olacak bunun teminatı sizlersiniz” dedi.

“Kişisel anlamda kendinizi geliştirin”

 Öğrencilere kendilerini geliştirmeleri yönünde tavsiyelerde bulunan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Elektrik Elektronik, Gıda ve Motor bölümlerinin teknolojik gelişmelerin yaşandığı dönemde doğru tespitlerle belirlenmiş alanlar olduğunu söyledi. Gelişen teknolojiye bağlı olarak geleceğin mühendisleri, teknikerleri olma şansı olan öğrencilere yabancı dil konusunda da kendilerini geliştirmeleri tavsiyesinde bulunan Başkan Çoban; “Başarılı olan ve önemli yerlerde olan insanların çoğu yabancı dili ana dili gibi konuşuyor. Teknolojiye ayak uydururken, kişisel gelişiminizi de sağlamalı ve uluslar arası alanda da söz sahibi olmanız için yabancı dilinizi mutlaka geliştirmelisiniz” diye konuştu.

 “Katsayı engeli kalkınca gelişimde hızlandı”

 Eğitim alanında meslek liselerine yönelik olarak uygulanan ve en büyük problem olarak görülen katsayı sorununun ortadan kaldırılmasıyla Türkiye’nin büyüme trendine hız kattığının altını çizen Başkan Çoban; “Geçmişte Anadolu Liseleri, Öğretmen Liseleri gibi okullarda mezun olan öğrenciler için üniversiteye girmek kolayken Meslek Liseleri için katsayı engeli konulmuştu. Hükümetin yaptığı düzenleme ile bu sorun ortadan kaldırıldı. Birçok ülkede çok büyük savaşlar yaşanmasına, taş üstünde taş kalmamasına rağmen bu ülkeler mesleki eğitime verdikleri önemle dünya ekonomisine yön verirken biz kendimizi geliştiremedik. Katsayı engelinin kalkmasıyla başlayan mesleki eğitime yönelik hamlelerle Türkiye büyüme trendini hızlandıracaktır. Bu noktada ekonomik seviyesi düşük ailelerin çocukları da kendilerinin üniversite düzeyinde bir eğitim alamayacağı endişesi ile karamsarlığa düşmemesi lazım. Türkiye’de en başarılı bireyler aile ekonomisi en düşük seviyede olan insanlardan oluşuyor. Siz gayretli olduğunuz takdirde başarılı olmamanız için hiçbir neden yok. Hedefinize kilitlendiğinizde başaramayacağınız hiçbir şey yok” dedi.

Başarılı sporcuya ödülünü Başkan Çoban verdi

 Etkinlikte öğrencilerin sorularını cevaplandıran, istek ve önerilerini dinleyen Başkan Çoban, Liselerarası Taekwando müsabakasında il birinci olan OSB Özel Rahmiye Sare Palalı Anadolu Teknik Koleji 9. Sınıf öğrencisi Ahmet Babayiğit'e madalya takdim etti. Okul öğretmenlerinden Gülsüm Kaplan Deveci ise Başkan Çoban'a okul dergisinin son sayısını hediye etti. Öğrencilerin alkışlarıyla konuşmasını tamamlayan Başkan Çoban, tüm öğrencilere başarı dileklerinde bulundu. Kariyer Günleri etkinliğine Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay,  olan OSB Özel Rahmiye Sare Palalı Anadolu Teknik Koleji kurucu ortaklarından Önder Artuk ve Celal Palalı’da katıldı.

 

Son Haberler

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü
Organize Sanayi Bölgesi Afyonkarahisar / TÜRKİYE
Tel: 0(272) 221 14 65-66      Fax: 0(272) 221 14 67
Copyright © 2011 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve Programlama