Salı, May 21, 2019
Hata
  • JUser: :_load: 180 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

Maliye Bakanımız Naci AĞBAL, Bölgemizi Ziyaret Etti

Ekonomide yeni sıçrama referandumla yaşanacak

OSB işletme sahipleriyle bir araya gelen Bakan Ağbal, 16 Nisan halk oylamasının ardından ekonomide yakalayacakları istikrara Türkiye’deki tüm OSB’lerin kendini hazırlaması gerektiğini söyledi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Afyonkarahisar’da, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay’ı ziyaret etti. Bakan Ağbal’a; Milletvekilimiz Ali Özkaya, Vali Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven ve teşkilat mensupları eşlik etti. Bakan Ağbal, burada Başkan Yeşilay’dan OSB hakkında bilgiler aldı. Başkan Yeşilay, Bakan Ağbal’a OSB’nin istek ve taleplerini iletti. Daha sonra Bakan Ağbal, OSB toplantı salonunda sanayicilerle bir araya geldi. Burada bir konuşma gerçekleştiren Bakan Ağbal, Afyonkarahisar’ın son dönemde ekonomide çok önemli mesafe kat ettiğini ifade etti. Afyonkarahisar’ın gıda, turizm, mermer ve diğer sektörlerde Türkiye’nin büyüme oranını aşacak hikâyeler ürettiğini ifade eden Ağbal, bu başarı hikâyesinde herkesin payı olduğunu dile getirdi.

“Her şeyin üstesinden geldik”

‘14 yıldır Türkiye ekonomisi gerçekten olağanüstü bir başarıya imza atıldı’ diyen Ağbal şöyle konuştu: “Bunu hep beraber yaptık. Son 14 yılda ekonomide ortalama yüzde 5.7 gibi Türkiye’nin potansiyel büyüme oranını aşan bir büyüme performansını hep beraber yakaladık. İhracatta ciddi bir atılım hamlesini yine bu dönemde yaptık. Bu dönemde Türkiye’nin dört bir tarafı yeni kamu yatırılmalarıyla buluştu. Son birkaç yıldır Türkiye’yle ilgili içerde ve dışarda birçok oyunu hep beraber gördük. Türkiye’deki bu başarı hikayesini gölgelemek bu yürüyüşü bir noktada durdurmak için içerden dışardan çok farklı çabalar oldu. Allah’a şükürler olsun her şeyin üstesinden geldik.”

 “Üzerimize düşeni yapacağız”

Anayasa değişikliğinin Türkiye’yi birçok bakımdan ileriye taşıyacağını ifade eden Ağbal, referandumu reform olarak gördüğünü kaydetti. Ağbal şunları kaydetti: “16 Nisan’da Türkiye olarak yapacağımız halk oylamasında önemli bir anayasa değişikliğini hep beraber yapacağız. Anayasa değişikliği birçok bakımdan Türkiye’yi ileriye taşıyacak. Ben bir ekonomist olarak ekonomiyle ilgili konularla çalışan birisi olarak meseleye baktığımda bunu bir reform olarak görüyorum. Türkiye’deki yönetim sisteminin bir adım ileriye taşıyan, demokrasiyi güçlendiren, siyasi istikrarı arttıran bir düzenleme olarak görüyorum. Bu düzenleme 16 Nisan’da İnşallah halk oylamasıyla kabul edildiğinde önümüzdeki aylarda da 2017 yılına erişkin ekonomide güzel haberleri ardarda alacağımızı da söyleyebilirim. İnşallah 16 Nisan’dan sonra özel sektör yatırımlarında çok hızlı bir şekilde artışı göreceğiz. Bu konu da biz hükümet olarak üzerimize düşeni yapacağız.”

“2017’de güzel haberleri ardarda alacağız”

Son 14 yılda Türkiye ekonomisinde hacimsel büyümenin gerçekleştiğini kaydeden Ağbal: “İçimizde var olan potansiyeli harekete geçirdik. Yeni bir sıçrama zamanı geldi. 16 Nisan sonrası ekonomide yakalayacağımız istikrar Türkiye’yi daha fazla sermaye yatırımına getireceği için yatırımda çeşitlenecek. Bütün illerimizin kendisini buna hazırlaması lazım. Bütün OSB’lerin buna kendisini hazırlaması lazım. 16 Nisan’da gerçekleşecek halk oylaması sonucunda kabul edileceğini görüyoruz. Yasalarda büyük ölçüde önümüzdeki aylarda da 2017’de de güzel haberleri ardarda alacağımızı söyleyebilirim. Büyük bir çoğunlukla evet çıkması halinde ekonominin ihtiyaçları bakımından büyük bir olumlu motivasyonu yakalamış olacağız. Piyasanın geleceği açık perspektife ihtiyacı var. Referandumdan çıkacak olumlu netice piyasada iş yapan herkesi mutlu edecek” diye konuştu. Toplantının sonunda sanayiciler Bakan Ağbal’a isteklerini iletti. Bakan Ağbal ise talepleri tek tek not alarak gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi. 

 

 

Son Haberler

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü
Organize Sanayi Bölgesi Afyonkarahisar / TÜRKİYE
Tel: 0(272) 221 14 65-66      Fax: 0(272) 221 14 67
Copyright © 2011 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve Programlama