Çarşamba, Ekim 21, 2020
Hata
  • JUser: :_load: 180 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

KUSİ Toplantısı Yapıldı

“KÜSİP işleri hızlandıracak” 

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü tarafından  “Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİP) Afyonkarahisar Buluşması” programı toplantısında konuşan Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü’nde görevli Mühendis Recep Uzungil, KUSİP’in kamu, üniversite ve sanayi işbirlirliğini daha da hızlandırmayı hedefleyen dijital bir araç olduğunu söyledi. 

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü tarafından  “Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİP) Afyonkarahisar Buluşması” programı kapsamında bir toplantı gerçekleştirdi. 

Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Portalı (KÜSİP) ile; kamu, üniversite ve sanayi kuruluşları, girişimciler, yatırımcılar arasında ortak işbirliği ve etkileşiminin sağlanacağı sanal bir platform hazırlanarak, paydaşlarının tek bir nokta üzerinden, Ar-Ge fonlarına, araştırmacılara, yatırımcılara, bilgi kaynaklarına kolay ve hızlı erişimini sağlanması hedefleniyor. Organize Sanayi Bölgesi (OSB)'de gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına proje paydaşları, sanayiciler ve Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Teknoloji Fakültesi Öğrencileri katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan toplantı da Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü faaliyetleri anlatıldı. 

 

ARTIK BİLGİ EKONOMİSİNE GEÇİYORUZ

Toplantı da sunumlu anlatım yapan Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü’nde görevli Mühendis Recep Uzungil, KÜSİP’in detaylarını açıkladı. Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Portalı’nın nasıl kullanılacağı konusunda da bilgiler veren Uzungil, KÜSİP’in sanayicilere, öğrencilere ve araştırmacılara işlerini hızlandırmaları konusunda birçok kolaylık sağlayacağını kaydetti. Uzungil şöyle devam etti; “Artık biz bilgi ekonomisine geçiyoruz. Bilgi ekonomisinin araçlarından birkaç tanesi bu tür teknolojileri kullanarak işlerimizi hızlandırma, kolaylaştırma faydalı olacak.  Yani biz teknoloji sayesinde bilgiyi otoyola döşüyoruz. Bu bizim potalımızda kamunun, üniversitenin ve sanayinin işbirlirliğini daha da hızlandıracak dijital bir araçtır. Bunu nasıl kullanırız, ne işimize yarar ben sunumum sırasında bunları size arz etmeye çalışacağım. Sadece burada değil Türkiye’nin her yerindeki firmalarla şirketlerle iletişimimiz arttırabiliyoruz. Proje ortaklığı danışmanlıklar yatırım ortaklığı ya da araştırma altyapılarının ortak kullanımı gibi bazı işbirliği faaliyetlerini de bu platform üzerinden yaygınlaştırmaya çalışıyoruz.”      

 

KATMA DEĞERİ YÜKSEK İHRACAT KALEMİMİZ YOK

Daha sonra kürsüye Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü’nde görevli Orhun Melik Buran kürsüye geldi. Buran bakanlık olarak yaptıkları Ar- Ge çalışmalarını anlattı. Ar-Ge istatistikleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Buran; “Geçen yıl bakanlık olarak bir çalışma yürüttük. Bu çalışmayla geçen yılki gayri safi yut içi milli hasıla kişi başına milli gelirimiz 2007 yılından sonra 2009 yılında 9 bin 600 dolarla zirve yaptı. Sonra artmadı. Bunun artmamasının nedeni katma değeri yüksek ihracat kalemimiz yok. Şuan imalat sanayindeki yüksek ve ortak yüksek teknoloji düzeydeki ürün oranı yüzde 3,7 mertebesinde. Katma değerden bahsediyoruz. Katma değer nedir? Türkiye’nin ortalaması kilogram başına 3 dolar iken bugün savunma sanayi firmalarına tedarikte bulunan Ankara ve çevresindeki firmaların katma değer oranı 22 dolardır. Peki, Roketsan’ın umtaz füzesi’nde kilogram başına katma değeri ne kadar diye bakacak olursak bu rakam 5 bin dolara kadar çıkıyor. Bizde bakanlık olarak bir dizi çalışmalar yürüttük. Ülkemizin yeraltı ve yerüstü zenginlikleri bakımından petrol rezervleri, altın madenlerine sahibiz. Biz de bizim gibi yeraltı ve yerüstü kaynakları bakımdan fakir olan ülkeleri inceledik. Buna göre çalışmalar yaptık” dedi. 

ZAFER KALKINMA AJANSI'NIN ÇALIŞMALARI ANLATILDI

Konuşmaların ardından Zafer kalkınma Ajansı (ZEKA) Afyonkarahisar Yatırım Destek Ofisi İl Koordinatörü Vahit Akyol, Zafer Kalkınma Ajansı destekleri hakkında bilgiler verdi. Daha sonra ise, toplantı soru cevap şeklinde devam etti. >> 

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü
Organize Sanayi Bölgesi Afyonkarahisar / TÜRKİYE
Tel: 0(272) 221 14 65-66      Fax: 0(272) 221 14 67
Copyright © 2011 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve Programlama