Perşembe, Ekim 24, 2019
Hata
  • JUser: :_load: 180 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

İstihdam Seferberliği 2019 destekleri hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı

Afyonkarahisar’da ‘İstihdam Seferberliği 2019’ teşvikleri kapsamında Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’deki firma yetkilileri ve temsilcilerine bilgilendirme toplantısı yapıldı. SGK İl Müdürü Samet Fidan, İŞKUR İl Müdürü Ahmet Karakaya ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zekai İnan, OSB toplantı salonunda teşvikleri anlattılar. ‘İstihdam Seferberliği 2019’un önemine vurgu yapan il müdürleri firma yetkililerine teşviklerden nasıl yararlanabileceklerini anlattılar. OSB toplantı salonunda düzenlenen ‘İstihdam Seferberliği 2019’ bilgilendirme toplantısına İl Müdürleri Samet Fidan, Ahmet Karakaya ve Zekai İnan’ın yanı sıra OSB Müdür Ali Ulvi Akosmanoğlu, firma sahipleri ile yetkilileri katıldı. 

İLK TEŞVİK 2008 YILINDA GERÇEKLEŞTİ 

Toplantıda ilk olarak SGK İl Müdürü Samet Fidan konuştu. Sunum eşliğinde katılımcılara bilgiler veren Fidan, “2008 yılından itibaren SGK olarak çeşitli şekillerde teşvikler uygulanmaya başlandı. Teşviklerde ilk uyguladığımız teşvik 5 puanlık indirimdi. Afyonkarahisar’da içinde bulunduğu illerde ilave 6 puan teşviki ve diğer teşvikler oldu. Ama güncel konumuzda ilave istihdam teşviki ve 3 aylık maaş teşvikidir. Yatırım yapan sanayici ve iş adamlarımıza yönelik teşvikler var. Bu teşviki de Bilim ve Sanayi Bakanlığımız finanse ediyor” dedi.

BİRÇOK FİRMAMIZ İLE ÇALIŞIYORUZ 

İŞKUR İl Müdürü Ahmet Karakaya’da katılımcılara iş başı eğitim programında bahsetti. İstihdamın korunmasına yönelik destekleri anlatan Karakaya şöyle konuştu; “Bir iş yerinde çalışana yönelik ödeme güçlüğü çekiyorsunuz. Haftalık 45 saat vatandaşı çalıştırıyorsunuz. Devletimiz diyor ki; Bu 45 saatin 15 saatini 3 ay boyunca ben ödeyeyim. 30 saatini siz ödeyin. İşsizlik şartlarına haiz bir program. 2019 yılında en düşük ödenen miktar bin 523 TL, en yükseği ile 3 bin 808 TL’dir. Afyonkarahisar’da ödeme güçlüğü çeken firmamız yok. Nitelikli iş gücü yetiştirmesine yönelik desteklerimiz var. Bunlar; İşbaşı eğitim programı, geleceğin mesleklerinde iş başı eğitim programı, Meslek eğitimi ve beceri geliştirme işbirliği, bakım desteği ve işe ilk adım desteğidir. İşe başlama programı bir çok firmamız ile hayata geçirdik. Yararlanacak firmaların en az 2 çalışanı ve 15 yaşını geçmiş olması gerekiyor” dedi. 

BU TEŞVİKTEN YARARLANIN 

Programda son olarak konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zekai İnan ise 

“SGK İl Müdürümüz Samet bey prim teşviklerinden, İŞKUR İl Müdürümüz Ahmet bey istihdam programlarından bahsetti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının İl Müdürü olarak biz dezavantajlı bireylerle çalışıyor ve onların sosyal hayata katılımı ile sosyal uyumu sağlaması kapsamında gerekli destekleri sürdürüyoruz. Bu bağlamda yetiştirme yurtlarından ayrılmış gençlerimizin istihdam edilmesi halinde 5 yıl boyunca sigorta primleri devlet tarafından ödenecek. Tempo Çağrı Merkezi ile yaptığımız görüşmelerde bu kapsamda başvuracak gençlerimizi direk işe başlatacaklarını vaat ettiler. Diğer firmalardan da gerekli desteği bekliyoruz. Bu bağlamda gençlerimizin yurtlarda ve koruma altında kalması ile sizlerin işlerini kolaylaştırma anlamında bizim onlara vereceğimiz belgeler ile sigorta girişlerini ve muhasebe kayıtlarını yaparken bu yasadan faydalandığını rahatça görebileceksiniz. 5 yıl boyunca bu gençlerimizin sigorta primleri devlet tarafından ödenecek. Diğer desteklerimiz ile bu istihdam desteği arasında iki önemli fark var ki; birisi 5 yıl boyunca sürüyor olması, bir diğeri ise yetiştirme yurtlarında yetişmiş ve hayata atılacak gençlerimize sosyal sorumluluk kapsamında değerli işverenlerimizin desteklemesi bu gençlerimizi hayata hazırlanmalarında büyük katkı sağlayacak” dedi.

 

Son Haberler

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü
Organize Sanayi Bölgesi Afyonkarahisar / TÜRKİYE
Tel: 0(272) 221 14 65-66      Fax: 0(272) 221 14 67
Copyright © 2011 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve Programlama