Salı, May 21, 2019
Hata
  • JUser: :_load: 180 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

OSB Parsellerinde Yapılaşma Oranı Arttı

OSB'LERDE TABAN ALAN KAT SAYI UYGULAMASI KALKTI, ÇEKME MESAFELERİ DEĞİŞTİ! TERCİHLİ EMSAL

            Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, OSB Uygulama Yönetmeliği’nde değişiklik yaparak TAKS’ı kaldırdı. Bundan böyle OSB sanayicileri 0.70'lik toplam emsal alanını yatay ya da dikey olmak üzere istediği şekilde kullanabilecek.

            Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, OSB'lere uygulanan yüzde 55'lik taban alan kat sayı uygulamasını (TAKS) kaldırdı. OSB yönetmeliğinde gerçekleştirilen değişiklikle yürürlüğe giren yeni uygulamaya göre çekme mesafelerine uymak kaydıyla, OSB'lerde emsaller kullanılırken TAKS uygulanmayacak. OSB sanayicileri ihtiyaçlarına göre yüzde 70'lik emsali yatay ya da dikey olarak kullanabilecek. OSB sanayicileri üretim teknolojilerinin ihtiyaçlarına göre tesisleri çok katlı ya da tek katlı inşa edebilecek.

 10 dönümden büyük parsellerde oranlar değişti

             OSB yönetmeliğinde çekme mesafelerinde de değişikliğe gidildi. 10 dönüme kadar olan sanayi parsellerinde çekme mesafeleri mevcut halini korurken 10 dönümden büyük olan parsellerde çekme mesafeleri değişti.  10 dönüm ile 20 dönüm arasında olan sanayi parsellerinde çekme mesafeleri önden 20 metreden 15 metreye, yanlardan 12 metreden 10, arkadan 16 metreden 15 metreye düşürüldü. 

 Kot hesabı da değişti

             Çekme mesafelerinin yanı sıra kotların emsale dâhil edilmesi hesabı da değiştirildi. Yeni yönetmeliğe göre; tamamı toprağın altında kalan kot katlarının yüzde 50'si, diğer kot katlarının ise tamamı emsale eklendi. Bunun yanı sıra ticari ve ortak kullanım alanlarındaki işletmelerin finansal kiralamadan faydalanmasının önü de yönetmeliğe eklenen bir maddeyle açılırken, OSB kanunundan önce tahsis edilip halen yatırıma dönüşmeyen parsellerin iptalinde iade edilecek arsa bedeli oranı arttırıldı. 

(Sanayi Gazetesi)

 

 

 Organize Sanayi Bölgelerinde yatırımlarını genişletmek isteyen sanayicilerimiz için son derece önemli olan bu kararın alınmasında emeği geçen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık'a çok teşekkür ederiz.

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi

Yönetim Kurulu Başkanlığı

 

 

Yönetmeliğin yeni haline aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

 

OSB Uygulama Yönetmeliği

Son Haberler

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü
Organize Sanayi Bölgesi Afyonkarahisar / TÜRKİYE
Tel: 0(272) 221 14 65-66      Fax: 0(272) 221 14 67
Copyright © 2011 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve Programlama