Cumartesi, Şubat 23, 2019
Hata
  • JUser: :_load: 180 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

Bingöl OSB İle Kardeşliğimiz Tescillendi

Bingöl OSB İle Kardeşliğimiz Tescillendi

İki şehir arasında ticaret ağının güçlenmesi ve kardeşlik bağlarının güçlülüğüne dikkat çekmek amacıyla Bingöl-Afyonkarahisar OSB’leri arasında düzenlenen Kardeş Osb Protokolü, 4 bakan ve çok sayıda milletvekili ile işadamlarının katıldığı törenle imzalandı

İki şehir arasında ticaret ağının güçlenmesi ve kardeşlik bağlarının güçlülüğüne dikkat çekmek amacıyla Bingöl-Afyonkarahisar OSB’leri arasında düzenlenen Kardeş Osb Protokolü, 4 bakan ve çok sayıda milletvekili ile işadamlarının katıldığı törenle imzalandı

         Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlenen Kardeş Osb Protokolü’ne Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner, TOBB Başkanı m. Rifat Hisarcıklıoğlu, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya başta olmak üzere siyaset ve iş dünyasından önemli isimler katıldı.

            “İKİ İLİN ORTAK ÖZELLİKLERİ VAR”

“İş dünyalarını daha fazla yakınlaştıracak ve işbirliğini geliştirecek protokol imzalanması bizi memnun etti” diyen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı m. Rifat Hisarcıklıoğlu ise; “Başkanları, yönetim ve meclis üyelerini tebrik ediyoruz. İmzalanan protokol niye önemlidir? Birlikte rahmet vardır, bir birimize ne kadar kenetlenirsek o kadar çok kazanırız. İki ilin bir araya gelmesi çok önemli. Her iki ilin mermeri, kaplıcaları marka olmuş durumdadır. Afyonkarahisar’ın sucuğu, Bingöl’ün cevizli sucuğu, Bingöl’ün balı, Afyonkarahisar’ın kaymağı meşhurdur. Birisi Batı’da birisi Doğu’da tüccar ve sanayicinin tecrübelerini aktarması önemli. İki ilin iş adamları bir araya gelerek sonuç odaklı bir çalışma yaptılar” diye konuştu.

“BİZİ DENEMEYE KALKANLAR FATURAYI KENDİLERİ ÖDER”

Son dönemde artan terör olayları üzerinden birilerinin ülke üzerinde kirli bir oyun oynamak istediğini, birlik ve beraberliği zedelemek istediklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Kimse heveslenmesin, beraberliğimizi bozamazlar. Ülkemiz üzerinde çok oyun oynandı, biz her seferinde daha güçlenerek çıktık. Bizi kimse deneyemeye kalkmasın denerlerse faturayı kendileri öder. Huzur olmadan ticaret olmaz, zengin olmak istiyorsak da “Ticaretin önünü açacaklarını,ticaret olmadan huzur ve zenginlik olmaz” diyen Hisarcıklıoğlu, Bingöl’ de ticaretin arttığını, tekstil, çağrı merkezlerinin attığını, en huzurlu şehirlerden birisi olduğunu anlattı.

 “BU TİCARET MESELESİ DEĞİL, KUVVETLİ BİR BAĞDIR”

            Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise konuşmasında, Kardeş Oda protokolünün aslında iki kardeş arasında gönül köprüsünün kurulması meselesi olduğunu söyledi. Eroğlu; “Bugün burada iki ilin odaları tarafından imzalanacak olan protokol anlaşması yalnızca ticari anlamda bir birlikteliğin sağlanması amacını değil Doğu ile Batı arasındaki kardeşliğin, gönül köprülerinin atılması meselesidir. Türkiye üzerinde çok oynanıyor ama bu kardeşlik devam ettikçe oyunları boşa çıkacaktır. Yürekler aynı, istikamet aynıdır. Bu ticaret meselesi değildir bu kuvvetli bir bağdır. Afyonkarahisar’ın kaymağı Bingöl’ün balı meşhurdur. Ticaret ve sanayi alanında ziraat alanında gıda alanında iş birliğini geliştireceğiz” dedi.

“ATILAN ADIM VERİLEN FOTOĞRAF ÇOK ÖNEMLİ”

            Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de 2 oda arsında gerçekleştiren kardeşlik protokolünün hayırlı olmasını temenni ederek; “Birliğimizi bozmaya çalışanlara en güzel cevap olmasını arzu ediyorum. Güneydoğu’daki neler yaşandığını 619 köyü gezerek tespit etmiş bir kardeşiniz olarak bugün burada bu atılan adım, verilen fotoğraf çok önemlidir ve her alanda sergilenmesi önemlidir. Tarım ve hayvancılık alanında iki ilin önemli girdileri var, ürünleri var birlikte diyalog içinde tartışarak çok güzel hayvancılık ve bitkisel ürünlerde atılması gereken adımları konuşacağız. Bugün burada atılacak adım sadece bir başlangıç ve diğer illere de örnek bir hamle olacaktır” diye konuştu.

“PROTOKOLÜN DİĞER ODALARA ÖRNEK TEŞKİL ETMESİNİ DİLİYORUM”

         Törende konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, imzalanan protokolün bölgeler arasında ki iş birliği ve kardeşliğin gelişmesi açısından çok önemli olduğunu aktardı. Protokolün terör olaylarına karşı iyi bir cevap olabileceği vurgusunda da bulunan Bakan Tüfenkçi, “İmzalanan protokolün hayırlı olmasını diliyorum. Burada olmaktan ve şahitlik etmekten çok mutluyum. Emeği geçenleri tekrar tebrik ediyorum, diğer odalara da örnek teşkil etmesini diliyorum. Odalarımızın ulusal ve uluslararası ticarete önemli katkılar sağladığını biliyorum, ülkemizin son 13 yıldaki gelişmesinde odaların katkısının ne kadar büyük olduğunu biliyoruz. Sizlerin sadece sofranıza değil binlerce insanın sofrasına aş getirme gayreti içerisinde olduğunu biliyoruz. Oda kardeşliği protokolü ekonomik iş birliğinden öte farklı bir anlam taşıyor, gönül köprülerinin birleşmesinin çok büyük önemi var” dedi.

OSB’LER DE KARDEŞLİK PROTOKOLÜNÜ İMZALADILAR

            Konuşmaların ardından Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay ve Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölge Müdürümüz Ali Ulvi Akosmanoğlu ile Bingöl Organize Sanayi Bölgesi adına Bölge Müdürü Mürşit Aytekin’de kardeşlik protokolü anlaşmasına imza attılar

         BİNGÖL OSB İLE İŞ BİRLİĞİ VE KOORDİNASYON SAĞLANACAK

            Protokol ileBingöl OSB ile Afyonkarahisar OSB arasında ortak toplantı, faaliyet / projeler ile koordinasyon ve iş birlikteliğinin sağlanması, İllerin ve Bölgenin ekonomik potansiyelleri dahilinde; katılımcı ve potansiyel müteşebbislere, yatırım olanaklarının tanıtılması, buna bağlı ( know how ) bilgi, birikim, üretim, teknoloji, kümelenme, ar-ge ve inovasyon kültür alt yapısı transferlerinin sağlanması, Ayrıca OSB Bölge Müdürlüklerimizin katılımcılara sunduğu her türlü hizmet kalite ve standartlarının geliştirilmesi sağlanarak, rol model oluşturulması amaçlamaktadır.

         Protokol kapsamında, Ulusal/Uluslararası heyet ziyaretleri, fuar ve yurtdışı iş gezilerinde katılımcıların bilgilendirilmesi,  katılımının sağlanması; Bingöl OSB ve Afyonkarahisar OSB faaliyetlerinin web sitesinde link oluşturularak, ilgili haberlere yer verilmesi; Eğitim, iş geliştirme ve diğer ilgili konularda teknik destek verilmesi; personellerin kardeş OSB ye çalışma ziyaretinde bulunması;  Bölgemizdeki ekonomik değerli zenginliklerin tanıtımına yönelik ortak etkinlikler ve seminerler düzenlenmesi; Yeni projelerle ilgili bilgi alışverişinde bulunarak uygun projelerde kardeş OSB lerin Bölge Kalkınma Ajansları ile diğer ilgili kurum ve Kuruluşlara sunulacak projelerde ortak hareket edilerek projelere imza atılması; Bölgesel, Ulusal ve Uluslararası pazar analizlerinin paylaşılmasında ortak faaliyetler ve çalışmaların yürütülmesi; İlişkilerin verimli ve sürekli olmasını sağlamak için taraflarca belirlenecek OSB organlarının yılda en az bir kere bir araya gelerek yapılan çalışmalara ilişkin durum değerlendirmesi yapılması kararlaştırılmıştır.

 

 

 

 

 

Son Haberler

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü
Organize Sanayi Bölgesi Afyonkarahisar / TÜRKİYE
Tel: 0(272) 221 14 65-66      Fax: 0(272) 221 14 67
Copyright © 2011 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve Programlama