Cumartesi, May 25, 2019
Hata
  • JUser: :_load: 180 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

Bingöl Heyeti, Organize Sanayi Bölgemizi Ziyaret Etti

Bingöl OSB, Organize Sanayi Bölgemizi Ziyaret Etti

Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkan Çalbay, Bingöl Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Mürşit Aytekin ve üyelerinden oluşan heyet Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgemizi ziyaret etti.

Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkan Çalbay, Bingöl Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Mürşit Aytekin ve üyelerinden oluşan heyet Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bazı firmaları gezerek çalışmaları yerinde inceleme fırsatı buldu.

                Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katıldığı törende Bingöl ve Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odaları ile Organize Sanayi Bölgeleri arasında kardeş oda protokolü imzalanmıştı. Protokol anlaşmasının imzalanmasının ardından Bingöl’den gelen yaklaşık 50 kişilik heyet Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti.

 HEYET HAYRAN KALDI

 Ziyaretlerinin ilkini Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay’a gerçekleştiren heyet Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi hakkında bilgiler aldı. Afyonkarahisar’ın marka ürünlerinin üretiminin nasıl yapıldığını, tesislerin durumu ve üretim alanlarını yakından görmek isteyen Bingöl TSO ve OSB heyeti, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ve Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay önderliğinde ilk olarak Cumhuriyet Et Entegre Tesisleri’ni gezdi. Cumhuriyet Et Entegre Tesisleri sahiplerinden Yavuz Kocaşaban tarafından canlı hayvanın kesim alanından sucuk ve pastırma yapımına kadar uzanan aşamalar tek tek anlatıldı. Tesislerin hijyenik ve modern makinelerde donanımlı olması Bingöl’den gelen heyeti hayran bıraktı.

                “ORTAK NOKTALARIMIZ VAR AMA ALTYAPIMIZI GELİŞTİREMEDİK”

                Tesisin incelenmesinin ardından düşüncelerini aktaran Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkan Çalbay; “Bu tesisin bir benzerini Almanya’da görmüştüm. Bir Türk firmasıydı ve benzerini Türkiye’de yapmalarını istemiştim. Bugün burada Cumhuriyet Tesislerini gezince Almanya’daki tesisten daha iyi olduğunu gördüm ve çok mutlu oldum. Almanya’daki firmayı Türkiye’ye davet etmiştim ama şimdi Cumhuriyet Sucuklarını Bingöl’e davet ediyorum. Bizim alt yapımız var ve bu altyapıyı değerlendirecek işadamlarını arıyoruz. Bingöl ekranlarda görüldüğü gibi değil bir huzur şehri ve işletilmeyi bekleyen kaynaklarımız var. Bingöl ve Afyonkarahisar’ın kavşak nokta olma, tarım ve hayvancılık alanında benzer noktaları var ama biz altyapı olarak ileride değiliz. Termal suyumuz var ama Afyonkarahisar gibi tesisleşemedik henüz. Geliştirilmesi gereken bir potansiyelimiz var. Ümit ediyorum bu kardeşlik protokolü sonrasında bizim potansiyelimizi ortaya çıkaracak yatırımcılar çıkacaktır” dedi.

                “ORTAK NOKTALARI OLAN İKİ KARDEŞ ŞEHİRİZ”

                Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkan Çalbay ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirten Cumhuriyet Et Entegre Tesisleri sahiplerinden Yavuz Kocaşaban ise “Sektörümüz açısından değerlendirmemiz gerekir ise çok ortak noktaları olan iki kardeş şehiriz. İnşallah önümüzdeki günlerde Bingöl’e bir ziyaret gerçekleştirerek belli ortak noktalarda buluşarak birlikte çalışmalar yapmak istiyoruz. Bingöl bizim sektörümüzün ham madde açısından en büyük merkezlerinden bir tanesi. Bingöl’de yetişen ham madde ilimize geliyor ve burada işlendikten sonra tekrar aynı yol üzerinden ihracat ürün olarak sevk ediliyor. Bingöl’de uygun bir ortam oluşturabilirsek bizim için de rantabl bir kaynak oluşur. Bingöl’e düzenleyeceğimiz ziyarette bu çalışmayı değerlendireceğiz” diye konuştu.

                “YALNIZCA EKONOMİK DEĞİL, SOSYAL VE KÜLTÜREL KARDEŞLİĞİ SAĞLAYACAĞIZ”

                Cumhuriyet Et Entegre Tesislerini ziyaretini tamamlayan Bingöl heyetinin bir sonraki durağı ise Alimoğlu Mermer üretim tesisleri oldu. Firma Sahibi İbrahim Alimoğlu tarafından karşılanan ve fabrikanın mozaik atölyesi başta olmak üzere tüm bölümlerini gezerek bilgiler alan heyet ihracat potansiyeli ve ihraç bölgeleri hakkında da bilgiler edindi. Gezi sonrasında görüşlerini aktaran ATSO Başkanı Hüsnü Serteser; “İmzalanan protokol anlaşması yalnızca ticari anlamda atılmış bir kardeşlik protokolü değil. Amacımız ekonominin yanı sıra sosyal kültürel anlamda da birbirimize neler katabilir katkı sunabiliriz bunun çabası içerisinde olacağız” dedi.

                “BİZİM ASLINDA 1000 YILLIK KADİM BİR DOSTLUĞUMUZ, KARDEŞLİĞİMİZ VAR”

                Bingöl TSO Başkanı Erkan Çalbay ise; “gönül köprüsünün ilk temelini attık. Ticaret köprüsünün temellerini de bu ziyaretler vesilesi ile atacağız inşallah. Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz’ın da söylediği gibi biz zaten kardeştik sadece bunu tescilledik. Bizim aslında 1000 yıllık kadim bir dostluğumuz, kardeşliğimiz var. Bunu bozmak isteyen şer güçlere de bugün buradan bunun olmayacağını gösterdik olamayacak da inşallah. Gözden uzak olan gönülden de uzak oluyor biz bu ziyaretleri çoğaltarak güçlü olan kardeşliğimizi daha da pekiştirmek ve bozulmayacak bir yapının oluşmasına vesile olmak istiyoruz. İbrahim Bey de mozaikten odamızın logosunu yapacağının sözünü verdi. Misafirperverliklerinden dolayı da kardeş şehrimizin değerli insanlarına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

                “VAR OLAN GÖNÜL BAĞLARIMIZI GÜÇLENDİRİYORUZ”

                Afyonkarahisar OSB Başkanı Bekir Yeşilay ise “Bingöl ve Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odalarının başkanlarının girişimi bakanlarımızın desteğiyle zaten var olan gönül bağlarımızı güçlendirmek istiyoruz.  Başkanımızın da söylediği gibi bu kardeşliğimize çomak sokmak isteyen art niyetli insanlara çabalarının boşa olduğunu, kardeşliğimizin her zaman devam edeceğinin mesajını veriyoruz. Maddi ve manevi yönden her iki ilin güçlerini birleştirmesine vesile olacak bir başlangıç oldu. Üstlendiğimiz sorumluluğun bilinci içerisinde iki şehir arasında yapılması gereken çalışmaları yapmak amacıyla karşılıklı ziyaretlerde bulunacağız. Eskiden bir bakanımız vardı şimdi ise iki bakanımız var. Onların da destekleri ile her iki şehrin ekonomisini canlandıracak ticari adımların atılmasına da vesile olacağız” dedi.

                “BİNGÖL’ÜN POTANSİYELLERİNİ ORTAYA ÇIKARMAK İSTİYORUZ”

                Bingöl Organize Sanayi Bölge Müdürü Mürşit Aytekin ise, gerçekleştirilen protokol anlaşmasının ardından Bingöl ve Afyonkarahisar arasında kurulan gönül bağının arkasının doldurulması amacıyla ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Aytekin; “Bingöl ve Afyonkarahisar illeri arasındaki benzerlik ve ikame edici mal ve ürün noktasındaki potansiyelleri değerlendirerek ekonomiye kazandırılması noktasında tarafımızı ve yönümüzü belirlemiş olacağız. Bingöl’deki yeraltı kaynaklarımız ve bunların sanayiye entegrasyonunun sağlanması, hizmet sektöründeki eksiklikler olsun ciddi potansiyeli olan bir ilimiz. Sektörel bazda ham bir il dolayısıyla buradaki büyük işletmelerin lokasyon olarak üstlenmesine esas ciddi potansiyeller söz konusu. Biz kendilerini davet ediyoruz ve kendilerini misafir etmek istiyoruz. Dostluk ve kardeşlik bağlarımız her geçen gün daha da güçlenecek “ diye konuştu.

                “BU BİRLİKTELİK DİĞER ŞEHİRLERE ÖRNEK OLUR”

                Alimoğlu Mermer Fabrikası Sahibi İbrahim Alimoğlu’da, Bingöl’den gelen heyeti ağırlamaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek sözlerine başladı. İnşallah başarılarımız hep birlikte daha iyi olur. Ülkemiz kalkınıyor, şehirlerimiz gelişiyor, böyle birlikteliklerle de daha güzel şeyler yapma imkanımız doğar. İnşallah bu birlikteliğimiz diğer şehirlere de örnek olur. Ülkemiz kalkınmakta, hiç değilse ekonomi olarak dünyadaki yerimizi daha iyi seviyelere getirmek için bir adım olur. Allah dirliğimizi, birliğimizi beraberliğimizi bozmasın” ifadelerini kullandı.

                “BÖYLE BÜYÜK YATIRIMLARI BİNGÖL’E DE ÇEKMEK ARZUSUNDAYIZ”

 

                OSB’de hizmet veren firmalara yönelik ziyaret ve incelemelerinin son durağını İkbal Şekerleme ’ye gerçekleştiren heyet burada da firma yetkililerinden çalışmalara ilişkin bilgiler aldı. Üretim aşamalarını gezen ve ürünlerin tadına bakma imkanı bulan heyet adına değerlendirmede bulunan Bingöl TSO Başkanı Erkan Çalbay; “Lokum üretimi yapan Avrupa’nın en büyük tesisi olduğunu duymak mutluluk verici öncelikle firma yetkililerini tebrik etmek istiyorum. Yurt içinde ve yurt dışında pazarları olduğunu biliyorum ve tesisin de İkbal markasına yakışır olduğunu görmek ayrı bir güzellik. İnşallah bu potansiyelleri Bingöl’de de yatırımcıların desteği ile sağlama imkanı buluruz” dedi. Bingöl TSO ve OSB heyetleri ziyaretlerinin ardından Organize sanayi bölgesinden ayrıldı. 

Son Haberler

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü
Organize Sanayi Bölgesi Afyonkarahisar / TÜRKİYE
Tel: 0(272) 221 14 65-66      Fax: 0(272) 221 14 67
Copyright © 2011 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve Programlama