Çarşamba, Ocak 27, 2021
Hata
  • JUser: :_load: 180 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

Annemin İşi Benim Geleceğim

anaokulu2

Sanayide daha fazla kadının iş yaşamına kazandırılarak kadının,ailenin ve ülke ekonomisinin güçlenmesine zemin hazırlanması amacıyla Borusan Holding, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında OSB'lerde anaokulu kurulmasına yönelik protokol imzalandı. İmza Töreninde Bölgemizi, Afyonkarahisar OSB Yönetim Kurulu Başkanımız Bekir YEŞİLAY, Yönetim Kurulu Üyemiz Tahsin OĞUZ ve Bölge Müdürümüz Ali Ulvi AKOSMANOĞLU temsil etti. Protokol kapsamında, Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgemize, Borusan Holding tarafından anaokulu yaptırılacaktır.

 anaokulu5              

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Borusan Holding işbirliğiyle sanayide kadın istihdamını arttırmak için başlatılan"Annemin İşi Benim Geleceğim" adlı projenin protokol imza töreni Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün katılımı ile gerçekleştirildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin törende yaptığı konuşmada“Kadının yaşam kalitesini yükseltmek ve kadının sürdürülebilir kalkınmanın öznesi yapmak bizim en temel hedefimizdir” dedi.

Bakan Şahin bakanlık olarak kadın meselelerinde taraf olduklarını belirterek “Amacımız, muradımız doğan her insanın cinsiyeti, bölgesi, yaşı ne olursa olsun fırsat eşitliğinde önüne gelen tüm engelleri aşmasını sağlamaktır” diye konuştu.

Temel eğitimde yüzde 98,5’u yakaladıklarına dikkat çeken Şahin “Üniversiteye giden kız çocukları oranını yüzde 40’a çıkardık. Üniversiteyi, ön lisansı bitiren kızlarımızın yüzde 75’inin iş dünyasına girebildiğini görüyoruz. İstihdamda kadından bahsedebilmemiz için eğitim hayatını tamamlamış sağlıklı düşünen fiziki ve ruhi olarak güçlenmiş kadınların ekonomik olarak gelişmesini sağlamamız gerekiyor” dedi.

Kadına ya çalışan ya anne olacaksın dayatmasında bulunulmaması gerektiğini söyleyen Bakan Şahin“Kadın hangi alandaysa yanında annelik sıfatını da at başı götürmeli” diye konuştu.

Esnek ve yarı zamanlı çalışma modelini çok önemsediklerini de belirten Şahin, “Yarı zamanlı çalışmanınsosyal güvenlik ayağını da çalışma bakanlığı ile çalışıyoruz. Onu da başardığımız zaman kadının hem kapasitesini kullanıp işinde verimli çalışacağı, hem de çocuğunu evinde bakacağı bir sistemi hayata geçireceğiz. Avrupa Birliği (AB) oranlarına baktığınız zaman yüzde 60 istihdamda kadın oranı diyorlar. Bunun yüzde 40’ı yarı zamanla çalışıyor yüzde 20 tam zamanlı. Şimdi biz yüzde 30’u tam zamanlı çalışma oranlarında yakaladık. Yarı zamanlının alt yapısını hukuki alt yapısın çalışma bakanlığımızla düzenlediğimiz zaman hızlı şeklide AB standartları rakamlarına ulaşacak durumdayız” dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ise, ''Annemin İşi Benim Geleceğim'' Projesi ile ilgili, ''Organize sanayi bölgelerinde 10 bin 25 kadının, 0-6 yaş grubundaki 6 bin 260 çocuğu bu hizmetten yararlanma imkanına sahip olacak'' dedi.

''Annemin İşi Benim Geleceğim'' Projesi'nin, annelerin ekonomik hayata katılmalarını sağlamanın ötesinde çocuklara eğitimleri için güvenli bir adres oluşturması açısından da önemli olduğunu vurgulayan Ergün, sözlerine şöyle devam etti: ''Bizde bakanlık olarak bu proje kapsamında organize sanayi bölgelerinin Borusan Holding ile işbirliği yapmaları konusunda koordinasyonu sağlamış olacağız. 'Borusan Neşe Fabrikaları'nın işletiminin sürdürülebilirliğini böylece takip etmiş olacağız. Zira böyle yapılar, mimari ve teknik açıdan ne kadar başarılı olursa olsun, bu yarışmalardan çok güzel teknik ve mimari sonuçlar elde edilecek ama, neticede kaliteyi belirleyecek olan insandır. Onların doğru bir şekilde yönetilmesidir.''

Annemin İşi Benim Geleceğim projesi

''Annemin İşi Benim Geleceğim'' adlı proje kapsamında, çocuk bakımı nedeniyle çalışamayan kadınların çocukları için kreşler inşa edilecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve Borusan Holding Üst Yöneticisi (CEO) Agah Uğur tarafından imzalanan protokol ile hayata geçen ''Annemin İşi Benim Geleceğim'' projesi kapsamında ilk Borusan Neşe Fabrikası, Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi'nde açılacak.

0-6 yaş arası çocuklara hizmet verecek kreşler, Borusan Neşe Fabrikası adıyla, Türkiye'nin dört bir yanındaki organize sanayi bölgelerinde kurulacak. Mimari tasarımı ülke genelinde bir yarışma ile belirlenecek olan kreşlerin ilki Adıyaman'da açılacak.

''Annemin İşi Benim Geleceğim'', iki Bakanlık arasında geçen yıl imzalanan protokol kapsamındaki işbirliği alanlarından biri olan Organize Sanayi Bölgelerindeki kreş sayısını artırma hedefine, önümüzdeki 4 yılda 75-150 çocuk kapasiteli 10 kreş inşa ederek katkıda bulunacak.

Adıyaman'ın yanı sıra 2013 yılı içinde Malatya, Şanlıurfa, Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgeleri'nde de Borusan Neşe Fabrikaları'nın yapımına başlanacak

anaokulu
anaokulu1
anaokulu141
anaokulu121

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü
Organize Sanayi Bölgesi Afyonkarahisar / TÜRKİYE
Tel: 0(272) 221 14 65-66      Fax: 0(272) 221 14 67
Copyright © 2011 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve Programlama